LHV Pensionifond L
Aktiivne juhtimine
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
3
1
7
Riskiklass
30,86%
0%
100%
Investeerib Eestisse
92978
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud rohkem kui 10 aastat,
  • oled keskmise riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia

Fondi vara investeeritakse hajutatult erinevatesse varaklassidesse nii kohalikul kui välismaistel turgudel. Fondi vara on lubatud ulatuslikult investeerida mittenoteeritud instrumentidesse, mida kasutatakse peamiselt koduturul tegutsevate äriühingute emiteeritud väärtpaberitesse investeerimisel. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on erakapitaliinvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.10.2021 seisuga

Suurimad investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,80%
German Treasury Bill 23/02/20223,91%
German Treasury Bill 15/12/20213,87%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,85%
iShares Gold Producers UCITS ETF3,81%
ZKB Gold ETF3,63%
NOAL2,46%
East Capital Baltic Property Fund III2,20%
KJK Fund II Balkan Discovery A June 20142,12%
Baltic Horizon Fund 4.25% 08/05/231,98%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond4,80%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,85%
East Capital Baltic Property Fund III2,20%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.10.2021 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.10.2021)811 656 168,55 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis2 000 000 osakut
Depootasu määr0,0576% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,576%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastase kasvu alates eelmise kalendriaasta viimasest kuupäevast.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,14%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2020. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Oktoober 2021: aktsiaturud taastusid septembri langusest

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Oktoobrikuu tõi suuremale osale maailma börsidest kaasa märkimisväärse tõusu. Eurodes mõõdetuna kerkis üleilmne indeks MSCI World kuuga 5,8%, USA börsiindeks S&P 500 lausa 7,2%, Euroopa Stoxx 50 tõus oli 5,1% ja arenevaid turge peegeldav indeks MSCI Emerging Markets kerkis 1,2%.

Teistest erines Jaapani Nikkei indeks, mis küll eurodes mõõdetuna langes 3,9%, kuid tuleb meeles pidada, et see oli septembrikuus olnud üks väheseid tõusjaid. Kohalikud börsid olid oktoobris samuti kasvulainel, kuid mõnevõrra tagasihoidlikumas tempos: Tallinna börs tõusis 1,4%, Riia börs 0,4% ja Vilniuse börs 2%.

Kuu jooksul andis enamik fondi portfelli kuuluvatest ettevõtetest teada headest kvartalitulemustest, sest kasumit toetas pandeemiast taastumine. Enim kasvas kasum energia- ja materjalisektoris, mis on praegu meie fondide üks võtmepositsioonidest. Hästi läheb ka majandustsüklist rohkem sõltuvatel Põhjamaade börsiettevõtetel, kes teatasid rekordsuurtest kvartalikasumitest. Oma osa andsid fondiosaku kallinemisse veel väärismetallidega seotud investeeringud, mida toetab kasvav inflatsioonisurve maailma majandusele.

Kuu lõpus teatas maailma üks suurimaid erakapitaliettevõtteid Partners Group, et nende juhitud fond Partners Group 2019 on omandanud osaluse Šveitsi kellatootjas Breitling. Ettevõte on asutatud juba 1884. aastal ja sellest on kujunenud maailma üks juhtivaid Šveitsi luksuskellade tootjaid. LHV Pensionifond L on Partners Group 2019 fondis investor alates 2019. aastast. Praeguseks on erakapitalifondis juba 17 investeeringut. Partners Group on asutatud 1996. aastal Šveitsis ja ettevõtte hallatavate varade maht ulatub üle 103 miljardi euro.

Võlakirjaportfellis lisasime investeeringute hulka laevandusettevõtte Eckerö. Kompanii laenas raha viieks aastaks, maksab selle eest intressi 7% üle Euribori ja võlakirja tagatiseks on reisilaev Finlandia. Tegu on ettevõtte esimese võlakirjaemissiooniga.

Euroopa võlakirjaturgudel laiemalt oli taas nõrk kuu ja aasta algusest on turg langenud ligikaudu 3%. Pikaajalised riigivõlakirjad on loomulikult odavnenud rohkemgi, mistõttu hoidume sellest varaklassist endiselt täielikult. Selle asemel jätkame tööd Eesti ja Baltikumi ettevõtetega, pannes kokku avaliku turu väliseid instrumente.

September 2021: omandasime osaluse Ameerika Ühendriikide finantsettevõttes

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Septembrikuu tõi endaga kaasa euro tugevnemise USA dollari vastu, ehkki maailma börsid enamasti langesid. Paljude indeksite väärtus vähenes: üleilmne indeks MSCI World kahanes eurodes mõõdetuna 2,4%, USA börsi peegeldav indeks S&P 500 eurodes 2,8%, Euroopa Stoxx 50 indeks 3,4% ja arenevate turgude indeks MSCI Emerging Markets eurodes mõõdetuna 2,3%.

Selgelt erines teistest Jaapani Nikkei indeks, mis kasvas kuu jooksul 5,6%. Baltimaade börside tulemused olid üpris erinevad. Kui Tallinna ja Vilniuse börs langesid kuu jooksul vastavalt 3,4% ja 7%, siis Riia börs jäi peaaegu eelmise kuu tasemele, tõustes 0,1%.

Nägime esimest korda sellel aastal aktsiaturgudel tugevamat müügisurvet, mis tõi suuremad indeksid kuu teises pooles ligikaudu 5% võrra madalamale. Languse taga oli kasvav inflatsioonisurve toormeturgudel, eelkõige energiasektoris, kus on nii Euroopat kui ka kogu maailma tabanud energiasaaduste ulatuslik puudujääk. Ebakindlust lisasid uudised Hiinast, sest seal muutus maksevõimetuks üks suurimaid kinnisvaraarendajaid Evergrande Group.

Fondides olid miinuspoolel investeeringud, mis on seotud rohkem Aasiaga. Need on investeeringud materjalitööstusse ja metallikaevandusettevõtetesse, mille nõudlusest tuleb suur osa Hiinast. Tugevama languse vastu pakkusid aga kaitset energiasektori investeeringud, mis olid koos pankadega ainsad positiivse tootlusega sektorid aktsiaturgudel. Energiasektori investeeringud jäävad sügisel ja ka talvele vastu minnes kriitiliseks osaks meie portfellidest.

Uue investeeringuna allkirjastasime dokumendid, et omandada osalus Ameerika Ühendriikide finantsettevõttes QSCS. See ei ole pank, ent ettevõtte toimimisviis on panga omaga mõneti võrreldav: investorite raha kõrval kaasatakse soodsalt raha USA valitsuse garanteeritud võlakirjadega. Selliselt koondatud raha laenatakse välja eelkõige ettevõtetele, mida pangad peamiselt oma õigusnõuete tõttu ei rahasta. Sellised on teenusepõhised (näiteks meditsiinivaldkonnast) ja tehnoloogiaettevõtted ning tehakse allutatud / osaluseks konverteeritavaid tehinguid. QSCS-i oluline väärtus seisneb omandatud litsentsis, mis võimaldab kaasata odavat raha Ameerika Ühendriikide valitsuse garantiiga ja seega teenida investoritele intressitulu.

August 2021: soetasime Lasnamäele tootmishoone

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Augustis jätkasid maailma börsid tõusulainel. Üleilmne indeks MSCI World tõusis eurodes mõõdetuna 3%, USA börsi järgiv indeks S&P 500 kerkis eurodes mõõdetuna 3,4%, Euroopat peegeldav Euro Stoxx 50 kallines 2,6% ja Jaapani Nikkei indeks kerkis eurodes mõõdetuna 3,2%.

Sarnases tempos liikusid ka arenevad turud: MSCI Emerging Marketsi indeks näitas kuu jooksul eurodes mõõdetuna 2,9% kasvu. Tublisti tõusid kohalikud Baltimaade börsid, mille esirinnas oli augustis Tallinna börs, kasvades tervenisti 12,9% võrra. Riia ja Vilniuse börs kerkisid üpris sarnases tempos, vastavalt 4,1% ja 4%.

Augustikuus omandasid LHV pensionifondid Tallinnas Lasnamäel asuva tootmishoone, et teenida selle omamisest pikaajalist üüritulu. Aadressil Taevakivi 3/5 asuv tootmishoone on ehitatud mitmes etapis aastatel 2006–2012 ja selles on üüritavat pinda u 10 000 m2. Kogu hoone on antud pikaajalise lepingu alusel üürile Põhjamaade taustaga ettevõttele Plastone OÜ, mis toodab meditsiini-, elektri- ja elektroonikavaldkonna ettevõtetele plasttarvikuid.

Peale Lasnamäel paikneva tootmishoone kuuluvad LHV pensionifondidele Tallinna kesklinnas asuv Valge Maja büroohoone, Tallinna Tehnikaülikooli teaduslinnakus paiknev Microsofti kontorihoone, Jüri aleviku kolm stockoffice’i-tüüpi ärihoonet ja 127 üürikorterit Põhja-Tallinna linnaosas, mis kannavad Lumi Kodude nime. Tallinnas Mustamäe teel valmivad pensionifondidel 2021. aasta lõpus veel 164 üürikorterit.

Kuu jooksul lisandus fondi uue erakapitaliinvesteeringuna Taani erakapitalifond Axcel VI. See on Põhjamaade fookusega fond, mis peamiselt investeerib keskmise suurusega ettevõtetesse tööstus-, tehnoloogia-, tervishoiu- ja tarbekaupade sektoris. Axcel asutati 1994. aastal ning on tuntud näiteks Taani ehete tootja ja jaemüüja Pandora eduka börsileviimise poolest. Axcel VI on ettevõtte kuues fond. See alustas investeerimist juba mullu, mistõttu on fondi portfellis nüüd kuus investeeringut.

Väljastpoolt börse lisandus augustis fondi portfelli veel otseinvesteeringuna osalus Suurbritannias tegevust alustavas Bank Northis. Panga eesmärgiks on seatud keskenduda laenamisele väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele, mis tegutsevad väljaspool Londonit. Asutajatel on pikk panganduskogemus ning nende kõrval on panga investoriteks kohalikud ettevõtjad ja ettevõtted.

Möödunud kuul lõppes üks meie suurimaid investeeringuid, kui Transpordi Varahaldus lunastas enne tähtaega oma võlakirjad. Need pakkusid fondile võlakirjaturgudega võrreldes atraktiivset tootlust. Edaspidi, uusi õigusnõudeid arvestades, keskendume suurema oodatava tootlusega investeeringutele.

Mis siis, kui inflatsioon ei olegi ajutine?
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Oktoober oli aktsiaturgudel hea kuu, mis tähendas üleilmse indeksi MSCI World puhul eurodes mõõdetuna 5,8% kasvu. USA suurimate ettevõtete aktsiaid koondav S&P 500 indeks kallines lausa 7,2%, jõudes kuu lõpuks uuele rekordtasemele. Euroopa suurettevõtete aktsiaid järgiva Stoxx 50 indeksi väärtus kerkis 5,0%. Arenevate turgude ettevõtete väärtus suurenes samuti, kuid mõnevõrra tagasihoidlikumalt: 1,2%.