Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

Tehing tundub liiga riskantne? Akreditiiv aitab

Akreditiivid aitavad maandada väliskaubandusega seotud riske

Paindlik
Kasuta akreditiive paindliku rahastamisvahendina

Mugav
Vabasta kaubandustehingute maksetähtaegade alt rahalisi vahendeid

Turvaline
Maanda piiriülese kaubandusega seotud tarne- ja makseriske nii eksportimisel kui importimisel

Personaalne
Küsi konsultatsiooni ja leiame parima lahenduse just teie tehingule

Mis on akreditiiv?

Akreditiiv on rahvusvahelises kaubanduses kasutatav makseviis, kus ostja pank väljastab oma nimel kohustuse maksta müüjale tarnitud kauba või teenuse eest raha juhul kui müüja täidab oma lepingulise kohustuse tarnida kaup või osutada teenus ja tõestab seda esitades akreditiivis kirjeldatud dokumendid.

Eelised ostjale

  • Turvalisem kui ettemakse.
  • Pank maksab raha ainult siis kui müüja poolt esitatud dokumendid vastavad akreditiivis kokkulepitud tingimusetele.
  • Akreditiivi saab kasutada maksetähtajaga, mis annab võimaluse paremini juhtida ettevõtte rahavoogu.

Eelised müüjale

  • Makse garanteerijaks on pank, mitte ostja.
  • Müüja võib olla kindel, et ostja ei saa ilma tema nõusolekuta muuta akreditiivi tingimusi.
  • Maksetähtajaga akreditiiv võimaldab ostjale pakkuda maksetähtaega, saades seeläbi konkurentsieelise, samas kui müüja pank võib soovi korral akreditiivi kinnitada ja müüjale maksetähtaja diskonteerida, parandades seega nii ostja kui müüja likviidsust.

Tehingu käik

  • Ostja ja müüja soovivad kasutada maksevahendina akreditiivi. Ostja pöördub oma panka akreditiivi limiidi taotlemiseks. Positiivse otsuse korral avab pank müüja kasuks akreditiivi.

  • Müüjal on nüüd kindlus, et kui ta saadab kauba/osutab teenuse, ja esitab akreditiivis nõutud dokumendid, maksab ostja pank talle tehingu eest raha.

  • Müüja saadab dokumendid läbi oma panga ostja panka, kes kontrollib enne makse tegemist, kas dokumendid vastavad akreditiivi tingimustele. Pank maksab raha ainult siis kui akreditiivi tingimused on täidetud.

Akreditiivide liigid

Impordiakreditiivi kasutatakse kauba ostuks, ekspordiakreditiivi kauba müügiks. Ostja taotlusel avab pank akreditiivi müüja kasuks. Akreditiiviga garanteerib pank müüjale makset juhul kui viimane paneb teele kauba ja edastab pangale kauba saatedokumendid. Pank kontrollib dokumentide alusel, et kõik akreditiivi tingimused oleksid täidetud. Alles pärast dokumentide vastavuse kontrolli sooritab pank müüjale makse. Akreditiiv on alternatiiviks ettemakse sooritamisele. Kui akreditiivi tingimuste kohaselt kasutatakse maksmisel maksetähtaegasid, on võimalik oma pangalt taotleda maksetähtaegade rahastamist.

Ootel akreditiivi näol on tegemist garantiiga, millel on akreditiivi vorm. Ootel akreditiivi ei maksta välja seni kuni ostja maksab müüjale kauba eest vastavalt lepingu tingimustele. Kui ostja oma maksekohustust ei täida, on müüjal õigus esitada kauba saatedokumendid ootel akreditiivi alusel ostja panka ja nõuda nende alusel välja võlgnetav summa. LHV Pank käsitleb ootel akreditiivi maksegarantiina.

Edasikantav akreditiiv on maksevahend eelkõige kauba vahendajatele, kel puuduvad tagatised ja vahendid vahendatava kauba eest maksmiseks või makse garanteerimiseks. Kauba ostja pank avab sel juhul akreditiivi kauba vahendaja kasuks, kes omakorda kannab akreditiivi edasi oma panga kaudu müüja kasuks. Edasikantava akreditiivi reeglid on rahvusvaheliselt rangelt reguleeritud, mistõttu ei ole kõikide kaubandustehingute korral võimalik sellist maksevormi kasutada.

Kontakt

Marge Kütt

kaubanduse finantseerimise tootejuht

684 6184

684 6184

marge.kutt@lhv.ee

Enn Leet

kaubanduse finantseerimise osakonna juht

684 6163

684 6163

enn.leet@lhv.ee

Annika Virolainen

kaubanduse finantseerimise tootejuht

684 6911

684 6911

annika.virolainen@lhv.ee

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon