Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

Sellelt lehelt leiad vajalikku infot, et olla oma rahaga heas suhtes. Kui need nipid on sulle juba tuttavad, siis pakkugu see leht sulle lihtsalt kindlustunnet, et oled õigel teel.

Allpool olevatest lugudest saad sa inspiratsiooni ja praktilisi näpunäiteid, kuidas ka enda rahalist olukorda parandada ja eesmärkide poole liikuda. Olgu tegu esimese oma kodu ostmise, säästmise, investeerimise või lihtsalt igapäevase eelarve haldamisega, need lood pakuvad sulle väärtuslikke teadmisi ja kogemusi.

Rain, 29-aastane noor erialaspetsialist

Rain on alustanud tööd oma teisel erialasel ametikohal ja on entusiastlik, kuid tema palk pole kõrge. Ta unistab esimese kodu ostmisest, samas tekitavad kinnisvarahinnad ja euribori mõju laenumaksetele temas ärevust. Kuigi tal on mõningane vanemate toetus, on omafinantseeringu kokku kogumine tema jaoks siiski keeruline.

Pensioni ja investeerimisega pole Rain süvitsi tegelenud, sest ta tunneb end selles valdkonnas veel võõrana. Ta säästab juhuslikult, kasutades eesmärgipäraseks säästmiseks Kogumiskontot.

Rain soovib koguda piisava meelerahufondi ja rahastada koduostu, ent teda heidutab karjääri ebakindlus ning pensioni ja investeerimise keerukus. Tagasihoidlik palk teeb säästmise raskeks. Tema entusiasm, õppimisvõime ja vaba aeg on talle finantsmaailmas orienteerumisel sellegipoolest eelisteks.

Mis soovitusi võiks jagada Rainile?

Raini finantsstrateegia võiks alata kuueelarve koostamisest. Nii saab ta tuvastada kokkuhoiuvõimalused ja optimeerida raha jaotuse.

Kogumiskonto sobib talle esimese kodu laenu sissemakseks või meelerahufondiks, sest see tähendab automaatseid ülekandeid ja paindlikkust raha väljavõtmisel.

Kasvukonto avab ukse Rainile investeerimismaailma. See on võimalus alustada investeerimist väikeste summadega ja kasutada kogunenud raha kodulaenu sissemakseks. Lisaks ei pea ta kodulaenu eest tasuma teenustasu, kui võtab laenu LHV-st.

Veel võiks Rainile kasu olla LHV „Investeerimiskooli“ sarja loengutest ja raamatukogust, kus leidub õppimisvõimalusi ja lugemist igale tasemele ja huvile.

III samba pensionifond aitab Rainil pensioniks säästa nii, et ta saab kasutada maksusoodustusi ja valida sobiva riskitaseme. Fondi valiku kohta otsuse langetamisel on talle abiks meie pensionikalkulaator.

Karjääri arendamine koolituste ja võrgustike loomise kaudu võib suurendada Raini sissetulekut ning väärtust tööturul.

Pipa, 21-aastane tudeng ja kohviku teenindaja

Kuigi Pipa kuusissetulek ei ole kuigi suur, tunneb ta kindlust, et tema rahaasjad on vähemalt hästi planeeritud. Ta käib ülikoolis õppimise kõrvalt klienditeenindajana tööl, kuna nii lisandub ta kuupalgale igapäevane jootraha.

Pipa jaoks on oluline, et ta on tööl ametlikult, lepinguga. Ta teab, et tööandja maksab tema eest vajalikke makse ja talle koguneb raha ka pensioniks.

Noortekaardiga saab Pipa mitmesuguseid soodustusi ja hiljuti võitis ta isegi lisaraha. Oma pensioni II samba fondiks on ta teadlikult valinud LHV Rohelise, uskudes selle pikaajalisse kasvu.

Pipa suur unistus on minna koos sõpradega aasta pärast Aasiasse. Selleks soovi täitmiseks on ta leinud hea lahendusena Kogumiskonto. Ta maksab sinna püsikogumisena igast kuupalgast 30 eurot ja lisaks panustab aktiivselt mikrokogumisega. Kogumiskontol olevale rahale lisandub 2% intressi, mis annab tema unistuse elluviimisele hoogu juurde.

Peale selle kogub Pipa Kasvukontol raha esimese kodu laenu sissemakseks. Ta eelistab rohelist fondi ja teab, et kui teeb LHV kodulaenu sissemaksu Kasvukontole kogunenud rahast, ei rakendu talle Kasvukontol olevat vara müües teenustasu. Nii ongi tal plaan koguda esimese kodu sissemakse raha just Kasvukontole.

Mis soovitusi võiks jagada Pipale?

Kuna Pipa on juba teinud valiku LHV Rohelise fondi kasuks II pensionisambas, võiks ta kaaluda III samba fondi lisamist, et veelgi suurendada oma pensionisääste. Oma pensioniandmeid ja kogumisprognoosi saab ta hinnata meie pensionikalkulaatori abil.

Pipa teeb tarku valikuid Kasvukonto kaudu, kuid tal tasub regulaarselt hinnata ka oma investeerimisstrateegiat ja vajaduse korral kohandada fondide valikut. Noore ja teadlikuna võiks ta kasutada meie finantshariduse ressursse, et oma teadmisi veelgi laiendada. Näiteks selleteemalised seminarid ja raamatud aitavad tal investeerimismaailma paremini mõista.

Liis, 42-aastane kinnisvaramaakler

Liis on energiline ja hooliv ema, kelle jaoks on perekond kõige tähtsam. Ta mõistab, et elu ei kulge alati plaanipäraselt. Seetõttu on ta loonud endale meelerahufondi, et olla valmis sellisteks ootamatuteks kuludeks nagu hambaarstiarved, lemmiklooma ravikulud või koduga seotud väljaminekud.

Lisaks igapäevastele ja lühiajalistele unistustele, nagu uue jalgratta, munagrilli või kasvuhoone soetamine, mõtleb Liis ka oma tulevikule. Ta plaanib minna paindliku graafikuga täiendavat kõrgharidust omandama kas mikrokraadi või muu tasulise täiendkoolituse kujul, mille eest peab ta ise maksma.

Hiljuti sai Liis elukaaslaselt üllatava ettepaneku ja nüüd kavandavad nad koos pulmi. See on suur ja õnnelik elusündmus, kuid nõuab ka märkimisväärset rahalist panust.

Liisi jaoks on oluline leida tasakaal unistuste täitmise ja finantsilise vastutustundlikkuse vahel. Ta on rahaasjades tark ja strateegiline, planeerides ja säästes teadlikult nii suurte sündmuste kui ka väiksemate igapäevaste soovide jaoks.

Mis soovitusi võiks jagada Liisile?

Liis võiks luua endale Kogumiskonto, et koguda oma mõlema eesmärgi jaoks raha just sinna, sest regulaarsed automaatsed ülekanded aitavad eesmärgile lähemale jõuda. Lisaks maksame talle 2% intressi peale.

Lastele kogudes tasub Liisil mõelda tähtajalisele hoiusele või investeerida nende nimel III pensionisamba fondidesse. See aitab lastel olla tulevikus majanduslikult kindlustatum.

Kasutades Kasvukontot, saab Liis investeerida erinevatesse fondidesse. Kasvukonto võib ta avada ka oma lastele. Nii ei kogune raha mitte ainult tema meelerahufondi, vaid see kasvab ka koos lastega.

Samuti tuleb Liisile kasuks tutvuda meie kindlustustoodetega. Näiteks kodukindlustus on võimalus kaitsta ennast ja oma perekonda ootamatute sündmuste eest.

Taavi, 53-aastane loovjuht

Taavi on oma karjääri tippu jõudnud loovjuht, kes on tuntud terava mõistuse ja innovaatiliste ideede poolest.

Tema eesmärk on tagada endale pensionieaks selline sissetulek, mis moodustab vähemalt 70% tema praegusest palgast. See võimaldaks tal minna eelpensionile ja kolida päikselisse Lõuna-Euroopasse.

Taavi on finantsiliselt nutikas ning jagab oma sissetuleku hoolikalt erinevate investeeringute vahel. Kodulaen ja kapitalilaen võtavad tema palgast 30%, kuid see ei heiduta teda. Lisaks teeb ta igakuiseid makseid II ja III pensionisambasse, mõistes, et need on tema tuleviku alustalad. Kasvukonto ja üksikaktsiate ostmine on Taavi jaoks nagu malelaua etturid ja ratsud, mis aitavad tal hajutada riske ning kasvatada varandust.

Kuid Taavi teab, et elu pole ainult tulevikku vaatamine. Seepärast on tal eraldi meelerahufond ja meelelahutusfond. Just meelelahutusfond võimaldab tal nautida elu praeguses hetkes, olgu see siis kontserdikülastus või spontaanne nädalavahetusereis.

Mis soovitusi võiks jagada Taavile?

Taavi võiks uurida oma praeguste kodu- ja eralaenude refinantseerimise võimalusi, et saavutada soodsamad tingimused ning vähendada igakuist laenukoormust.

Samuti soovitame tal kaaluda oma finantsplaani osana kindlustustooteid, näiteks kodukindlustust, et kaitsta end ja oma vara ootamatuste eest.

Lihtsad, ent mõjuvad nipid

Pane oma tulud ja kulud kirja lihtsalt ja ülevaatlikult. Nii saad teada, mille peale raha tegelikult kulub. Miks on see vajalik? Eelarvestamine aitab sul paremini mõista oma rahalisi harjumusi ja leida säästmisvõimalusi

Vaata üle oma igakuised kulud ja leia, kust on võimalik kokku hoida. Näiteks võid tühistada kasutamata tellimusi või vahetada kallima teenusepakkuja odavama vastu. Kas see tõesti aitab? Jah, isegi väikesed muudatused võivad aasta peale kokku tuua märkimisväärse rahalise võidu.

Ära osta asju, mida sul pole vaja: nii kerge see ongi. Suuremad ostud kavanda alati ette ning võimaluse korral kasuta hindade võrdlemise portaale ja äppe. Miks? See aitab sul leida parimaid pakkumisi ja säästa raha nii igapäevaseid kui ka suuremaid oste tehes.

Valmista rohkem toitu kodus, vältides sageli väljas söömist ja toidu tellimist. Päriselt ka! Kodus kokkamine on tavaliselt palju soodsam ja tervislikum kui kohvikus või restoranis söömine. Kui mõtled terve nädala toidukorrad ette ja ostad vajalikud toidukaubad korra nädalas, hoiad ka niimoodi raha kokku. Mida tihedamini poes käime, seda rohkem meil üldjuhul raha kulub, kuna poes satub alati ostukorvi ka midagi, mida me ei plaaninud enne poodi minekut osta.

Investeeri kvaliteetsetesse ja pikaealistesse toodetesse, mis kestavad kauem ning ei vaja kiiret väljavahetamist. Pikas plaanis säästad nii raha, vähendades asendamisvajadust ja liigset tarbimist.

Meelerahufond on vajalik selleks, et olla valmis ootamatuteks kuludeks, näiteks telefoniremondiks või suuremaks elektriarveks. Ideaalis peaks see fond katma sinu vähemalt kolme kuu elamiskulud. Selle eesmärgi saavutamiseks on hea tava kanda igal palgapäeval fondi vähemalt 10% palgast. Alustada võid väikeste, iganädalaste säästudega, milleks sobib hästi automaatne püsimakse säästmiskontole või, veel parem, meie Kogumiskontole.

Otsi võimalusi lisatöö tegemiseks oma põhitöö kõrvalt. See võib olla vabakutseline töö, osaajaga töö või hobi, millega saad tulu teenida. Äkki meeldivad sulle koerad ja sa saad nendega jalutamist pakkuda teenusena? See võimaldab teenida lisasissetulekut, et koguda kiiremini sääste või saavutada rutem oma finantseesmärke. Vaata kindlasti, et sa ennast üle ei koorma: töö ja eraelu tasakaal on oluline.

Kindlustamine on justkui turvavõrk elu ettearvamatute keerdkäikude jaoks: see aitab hoida kokku raha, kui elu ei lähe päris nii, nagu plaanisid. Olgu tegu ootamatu hambaarstivisiidiga või lemmikloomale vajaliku raviga, kindlustus annab sulle meelerahu, sest sa tead, et suuremad väljaminekud on kaetud. Jah, kindlustuse eest tuleb küll regulaarselt maksta, kuid need väikesed investeeringud võivad pika aja jooksul säästa sind suurtest ootamatutest kulutustest.

Tutvu LHV kindlustusvõimalustega

Enne laenu võtmist veendu, et oled teadlik kõigist laenuga kaasnevatest kuludest, sealhulgas intressist, lepingu sõlmimise tasust ja haldustasudest. Arvesta, et laenu kogukulu peab olema sulle jõukohane. Tähtis on uurida krediidi kulukuse määra. Just see näitaja annab sulle ülevaate laenu tegelikust aastasest kulust ja on olulisem näitaja kui lihtsalt intressimäär.

Kui laenu kuumakse muutub ülejõukäivaks, kaalu laenuperioodi pikendamist, et vähendada igakuist makset. Teine võimalus on võtta kuni kuueks kuuks maksepuhkus ja sel ajal tasuda ainult intressimakseid.

Oska ära tunda õngitsuskirju ja ära kliki kahtlastel linkidel. Pea meeles, et kui internetipanka sisse logides küsitakse sinult PIN2-koodi, on see märk kurjategijatest, kes üritavad su kontolt raha varastada. Soorita internetioste ainult usaldusväärsetel veebilehtedel ja ära jaga oma pangakaardi andmeid kellelegi. Lisaks, hoia oma konto päevalimiidid ja kuu makselimiidid võimalikult madalad, et vähendada võimalikku kahju pettuste korral.

Pane oma teadmised proovile

Kuidas saad oma kulutustest ja sissetulekutest parima ülevaate?

Kuidas saada hakkama ajal, mil hinnad tõusevad?

Kuidas koguda meelerahufondi?

Sulle helistatakse kodupangast kiireloomulise teatega, et keegi proovib teha sinu pangakontolt ülekandeid. Helistaja küsib, kas see oled sina, kes proovib neid teha. Eitava vastuse puhul pakub helistaja sulle abi tehingute peatamiseks. Ta palub, et ütleksid oma isiku tuvastamiseks kasutajanime ja tuvastaksid ennast PIN2-koodiga.
Kuidas käitud?

Millise toimingu jaoks ei kasutata Smart-ID ja mobiil-ID PIN2-koodi?

Oled LHV Panga klient ja saad pangalt järgmise sisuga SMS-i: „Teie LHV kontole tehti volitamata tehing. Selle taotluse saate heaks kiita või tagasi võtta aadressil lhvee-pank.com“. Kuna sa pole hiljuti ühtegi makset teinud, hakkad kahtlustama, et tegu on pettusega.
Kuidas toimid edasi?

Mis juhtub, kui otsustad katkestada sissemaksed II pensionisambasse ja võtta sinna kogutud raha välja enne pensioniiga?

Kui palju on võimalik maksimaalselt kaotada rahast, mis on investeeritud aktsiatesse?

Kes vastutab, kui su investeeringud lähevad kahjumisse?

Laenulepingus on märgitud, et intress on arvestusega krediidisumma jäägilt aastas.
Mida see tähendab?

Mida näitab krediidi kulukuse määr?

Mis on laenu refinantseerimine?

Näed, et ei suuda järgmistel kuudel oma järelmaksu osamakset enam tasuda.
Kuidas toimid?

Kui palju võiksid maksimaalselt moodustada järelmaksu, liisingu ja laenude kuumaksed palgast, et jääks piisavalt raha nii igapäevakulutusteks kui ka ootamatusteks?

Võitsid lotoga suure summa ja soovid maksta oma laenud tagasi enne tähtaega. Kas sa saad seda teha?

Finantsterminid selgeks

aktsia

Liik väärtpabereid, mis näitavad selle omaniku õigust osale ettevõtte varast ja kasumist.

aktsiadividend

Dividend, mida makstakse aktsiates.

aktsiatükeldus

"Aktsiate arvu suurendamine, millega samal ajal vähendatakse aktsia nimiväärtust. Spliti põhjus on tavaliselt aktsia kõrge hind, mida tahetakse muuta väikeinvestoritele sobivamaks. Spliti jaoks on vaja ettevõtte nõukogu ja aktsionäride luba.

Näide. 100 eurot maksvale aktsiale tehakse 2 : 1 split. Ühe aktsia hind on peale splitti 50 eurot. Endistel aktsiaomanikel on peale splitti kaks korda rohkem aktsiaid, kuid igaüks nendest maksab poole endisest: 50 eurot. Võib toimuda ka tagurpidisplit (ingl reverse stock split), mille puhul aktsia hind suureneb. Sünonüümid: aktsiatükeldus, aktsiasplit, split."

annuiteetgraafik

Annuiteetgraafik on üks laenu tagasimakse graafiku liike. Annuiteetgraafikule on iseloomulik see, et laenu kuumakse on täpselt ühesuurune alates tagasimaksete algusest kuni nende lõpuni. Makstav intressiosa väheneb sel juhul iga maksega, samal ajal kui põhiosa suureneb. Intressiosa väheneb seetõttu, et intressi arvestatakse laenu põhiosa jäägilt ja põhiosa jääk väheneb iga järgmise maksega.

börsil kaubeldav fond

"Väärtpaber, mis järgib indeksit, toorainet või mõnda varaklassi samamoodi nagu indeksifond, kuid on börsil kaubeldav. Börsil kaubeldavaid fonde saab osta võimendusega ja müüa lühikeseks. Üks tuntuim ETF, mis järgib S&P 500 indeksi liikumist kaupleb sümboli SXR8 all.

Börsil kaubeldaval fondil on traditsioonilise avatud investeerimisfondi ees viis eelist:

  1. osakuid saab osta otse turult ;
  2. hind liigub kogu päeva vältel, traditsioonilise fondi hind fikseeritakse kord päevas;
  3. saab osta-müüa igal ajal;
  4. saab müüa lühikeseks ja kasutada optsioone alusvarana;
  5. ostukulud on väiksemad.

Lühend: ETF"

edukustasu

Valitsemistasu komponent, mida fond (seega ka osakuomanik) maksab fondivalitsejale juhul, kui fondivalitseja on suutnud fondi vara investeerimisel teenida osakuomanikele teatud tulu.

ennetähtaegse lõpetamise teenustasu

Teenustasu, mis võetakse lepingu või võlakirja ennetähtaegse lõpetamise eest.

euribor

Pankadevahelise rahaturu üleeuroopaline intressimäär, mis muutub iga päev. Sisuliselt on Euribor soovituslik intressimäär, millega kommertspangad on nõus üksteisele raha laenama. Kuidas Euribor muutub (kas see kasvab või kahaneb), on raske ennustada. Euribor on näiteks laenu või liisingu intressimäära üks koostisosa, mis määratakse kindlaks laenulepingus kokkulepitud perioodiks.

esmane avalik pakkumine

Aktsiate esmane müük avalikkusele ettevõtte poolt. Esmase avaliku pakkumise võib ette võtta nii väikeettevõte, kes soovib saada laienemiseks lisakapitali, kui ka suurettevõte, kes soovib, et tema aktsiatega kaubeldaks börsil. Lühend: IPO.

dividend

Osa ettevõtte kasumist, mis makstakse liht- ja eelisaktsiate omanikele.

EBITDA

Kasum enne intresse, makse ja amortisatsiooni. Kirjeldab ettevõtte rahateenimise võimekust. Ka intressi-, maksu- ja amortisatsioonieelne kasum, amortisatsioonieelne ärikasum.

ESG-kriteeriumid

Keskkonnaalased, sotsiaalsed ja äriühingu üldjuhtimisega seotud kriteeriumid, mille alusel hinnatakse ettevõtte jätkusuutlikkust. Nende täitmise võtavad investorid sageli aluseks ettevõttesse investeeringute tegemisel.

fikseeritud intressimäär

Fikseeritud intressimäär on intressimäär, mida ei muudeta lepingu kehtivusaja jooksul.

fikseeritud põhiosaga graafik

Fikseeritud ehk võrdse põhiosaga graafik on üks laenu tagasimakse graafiku liike. Selle korral on laenu põhiosa makse igal kuul täpselt ühesuurune ja sellele lisandub intressiosa. Intressiosa väheneb iga maksega, sest intressi arvestatakse põhiosa jäägilt. Tänu intressi vähenemisele ja sellele, et põhiosa on kindlaks määratud, väheneb fikseeritud põhiosaga graafiku alusel tagasimakse iga kuuga.

fintech-ettevõte

Ettevõte, mille ärimudel seisneb tehnoloogiapõhiste finants- või pangandusteenuste pakkumises ja kes kasutab oma töös finantstehnoloogilisi meetodeid. Selline ettevõte soovib asendada traditsioonilised finantsmeetodid ning parandada ja automatiseerida finantsteenuste osutamist. Ka: finantstehnoloogia ettevõte.

fondivalitseja

Fondivalitseja on äriühing, kelle peamine tegevus on ühe või mitme fondi valitsemine. Pensionifondi valitsejal on tegevusluba kohustusliku või vabatahtliku pensionifondi valitsemiseks.

haldustasu

Haldustasu on tasu, mida laenuvõtja maksab laenulepingu haldamisega seotud toimingute eest.

hüpoteek

Hüpoteek on kinnisasja pant. Näiteks eluasemelaenu väljastamisel vormistatakse notari juures hüpoteek panga kasuks. See tähendab, et ühelt poolt annab hüpoteek võimaluse saada laenu ja teiselt poolt on see tagatis laenuandjale. Hüpoteek annab laenuandjale õiguse hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvel.

indeksfond

Investeerimisfond, mis investeerib indeksite koostisosadesse sihiga saavutada fondi tootlus sarnaselt valitud indeksiga. Kuna portfelliga seotud otsused tehakse automaatselt ja tehinguid toimub harva, on indeksifondi kulutused väiksemad kui aktiivselt juhitud fondil.

inflatsioon

Raha väärtuse vähenemine ajas. Inflatsioon tõstab kaupade ja teenuste hindu. Hüperinflatsioon on olukord, kus inflatsioon on väljunud kontrolli alt, olles üle 50% kuus.

intress

Intress on tasu, mida laenusaaja maksab laenusumma kasutamise eest. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv.

intress laenujäägilt

Intress laenujäägilt arvestatakse laenusumma jäägilt. Seetõttu igakuised intressimaksed vähenevad, sest laenujääk väheneb.

intress laenusummalt

Intress laenusummalt arvestatakse kogu laenusummalt. Intressimakse on kogu laenuperioodi vältel sama.

investeerimisfond

Investeerimisettevõte, mis kogub aktsionäridelt raha ning investeerib seda erinevatesse väärpaberitesse (nt aktsiad ja võlakirjad). Avatud fond emiteerib uue ostja puhul alati uued osakud ja osakuomaniku nõudmisel ostab kuu jooksul osakuid tagasi. Kinnine fond oma osakuid nõudmisel tagasi ei võta.

karuturg

Turuolukord, kus valitseb üleüldine pessimism ja aktsiad on langustrendis. Levinud avamuse kohaselt on tegemist karuturuga siis, kui aktsiaindeksi väärtus on kukkunud vähemalt 20%.

III sammas

III sammas on täiendav kogumispension, kust saab tagasi 20% tulumaksu eelmise kalendriaasta jooksul tehtud sissemaksetelt, mis ei ületa 15% brutosissetulekust või 6000 eurot.

krediidi kulukuse määr

Krediidi kulukuse määr näitab laenust tulenevat protsentuaalset tegelikku aastakulu laenuvõtja jaoks. Määra arvutamiseks võetakse arvesse kõik teadaolevad kulud, mis laenuvõtjal tuleb tasuda: intress, lepingutasu, laenuhooldustasu ja muud tasud. Näiteks autoliisingu puhul võetakse arvesse ka kohustusliku kaskokindlustuse ja kodulaenu puhul kodukindlustuse kulu. Krediidi kulukuse määra kaudu saab võrrelda laenupakkumisi ühtsetel alustel ja see on tunduvalt täpsem tulemus, kui annab intressi alusel võrdlemine.

krediidikulu kogusumma

Krediidikulu kogusumma on kõigi maksete kogusumma, mis laenusaaja teeb krediidisumma tagasimaksmiseks ja selleks, et tasuda krediidisumma kasutamisest tulenevad kulud. Krediidikulu kogusumma koosneb krediidisummast, intressist, lepingutasust, kuutasust ja muudest tasudest.

käendus

Käendus on käendaja antud tagatis. Käendaja võtab käendusega endale kohustuse vastutada käendatava isiku võetud kohustuse eest. Kui laenuvõtja jääb näiteks pangale võlgu, siis on tekkinud võla kohustatud tasuma käendaja. Käenduse ulatus lepitakse kokku käenduslepingus.

krüptovara

Digitaalne või virtuaalne valuuta, mida iseloomustab detsentraliseeritus ja krüptograafia abil tagatud turvalisus.

laenukindlustus

Laenukindlustus tagab, et võimalike ootamatuste korral ei jää kindlustusvõtja laenu tasumisega hätta.

lepingutasu

Lepingutasu on teenustasu, mille laenusaaja maksab iga kord lepingu ettevalmistamise, sõlmimise ja/või muutmise eest.

liitintress

Liitintress on laenu või hoiuse intress, mis arvutatakse nii esialgse põhisumma kui ka eelmiste perioodide kogunenud intresside põhjal. Liitintress tekib siis, kui intressimaksed investeeritakse, mitte ei maksta välja.

maksegraafik

Maksegraafik on lepingust tulenevate osamaksete tasumise graafik.

maksejõuetus

Maksejõuetus on olukord, kus võlgnik ei ole võimeline tasuma laenu põhiosa või intressimakseid. Laenaja muutub maksejõuetuks siis, kui ta ei ole võimeline või ei soovi täita endale võetud võlakohustust.

murdaktsia

Vähem kui üks osa (murdosa) aktsiast.

muutuv intressimäär

Muutuv intressimäär on intressimäär, mis kujuneb intressi baasmäära ja intressi marginaali alusel ning võib lepingu kehtivusaja jooksul muutuda.

nimiväärtus

Nimiväärtus on väärtpaberi väljaandmisel määratud ühe väärtpaberi väärtus.

omakapitali tootlus

ROE=puhaskasum/omakapital. Näitab investeeringute tasuvust ja võimaldab otsustada ettevõtte efektiivsuse üle. Mida suurem on omakapitali tootlus, seda tõhusamad on olnud investeeringud ettevõttesse. Lühend: ROE.

order

Order on kliendi nõue maaklerile osta (ostuorder) või müüa (müügiorder) määratud kogus väärtpabereid kas orderil märgitud hinnaga või turuhinnaga.

osamakse

Osamakse on perioodiline (kui erikokkulepet ei ole, siis igakuine) makse, mida laenusaaja tasub laenuandjale krediidisumma kasutamise eest. Osamakse koosneb vastava perioodi krediidisumma tagasimaksest, intressist, kuutasust ja muudest kokkulepitud tasudest.

pangapäev

Pangapäev on kalendripäev, mis ei ole laupäev, pühapäev, rahvus- ega riigipüha.

pension

Pension on regulaarne rahaline väljamakse vanaduse, töövõimetuse ja toitja kaotuse korral.

prospekt

Aktsiate, võlakirjade ja investeerimisfondide pakkumiseks esitatav ametlik dokument, mis aitab investoritel teha teadlikumaid investeerimisotsuseid, sest kirjeldab pakkumise sisu üksikasjalikult.

puhasväärtus

Puhasväärtus on fondi vara õiglane väärtus, millest on maha arvatud fondi kohustused.

põhisumma

Põhisumma on rahasumma, mis algul laenatakse, sisse makstakse või mida rahastatakse.

põhiteave

Põhiteave on fondi avalikuks pakkumiseks koostatav lühidokument, milles on fondiga seotud peamine teave.

rahaturg

Finantsturgude osa, kus kaubeldakse lühiajaliste (kuni üks aasta) ja likviidsete võlainstrumentidega. Rahaturu peamised instrumendid on deposiidid, pangagarantiid, lühiajalised riigivõlakirjad, repod ja munitsipaalvõlakirjad. Turuosalised kasutavad terminit „rahaturg“ lühiajalise võlaturu kohta.

refinantseerimine

Refinantseerimislaenuga saab olemasoleva laenu vahetada sobivamate tingimustega laenu vastu või liita mitu laenu üheks. Samuti aitab refinantseerimine ennetada võlgujäämist ja maksta vana laenu tagasi õigel ajal.

riskikapital

Riskikapital on kapital, mis investeeritakse märkimisväärse riskiga tehingutesse ning alustavatesse või varases arengujärgus olevatesse ettevõtetesse, mille eduvõimalused on ebakindlad.

riski maandamine

Riskijuhtimisstrateegia, mille alusel kasutatakse ebasoodsate hinnaliikumiste mõju vältimiseks vastutehinguid. Näiteks on võimalik aktsia hinnalanguse mõju maandamiseks osta müügioptsioon.

sendiaktsia

Aktsia, mille hind on alla 5 dollari. Sendiaktsiatega seotud ohud: Nende kohta pole tavaliselt piisavalt infot, kuna analüütikud ei jälgi selliseid aktsiaid.; need on kergesti manipuleeritavad ja ülespuhutavad, aktsia on osake ettevõttest, seega ostad tõenäoliselt väärtusetut ettevõtet.

sissemakse

Sissemakse on laenuvõtja omaosalus laenulepinguga rahastatava toote või teenuse ostuks.

S&P 500

Turuväärtust mõõtev indeks, mis järgib USA 500 suurima turuväärtusega ettevõtte lihtaktsia hinnaliikumist.

tagatis

Tagatis on laenulepingu tagamiseks sõlmitud kokkulepe tagatisvara hõlmamise kohta ehk tagatisleping.

turutegija

Börsi liige, kes on nõustunud pidevalt kuvama ostu- ja müüginoteeringuid mõnele aktsiale, parandades sellega aktsia likviidsust.

II sammas

II sammas on maksusoodustusega kogumispension, mille puhul lisab riik koguja panustatud 2%-le sotsiaalmaksu arvelt veel 4%. Kogujale teeb see kokku 6%.

vara

Vara on igasugune valdus, millel võib olla vahetamise korral väärtus.

viivis

Viivis on põhiosavõlalt ning muudelt lepingus kokkulepitud ja tähtajaks tasumata tasudelt (välja arvatud intress ja viivis) arvestatav leppetrahv (viivitusintress).

volatiilsus

Väärtpaberi hinna kõikumine lühikese aja jooksul. Mida rohkem aktsia hind lühikese aja jooksul kõigub, seda suurem on volatiilsus. Tavaliselt mõõdetakse aktsia volatiilsust beetakordaja abil. Portfelli volatiilsust saab alandada hajutamisega.

võlakiri

Võlakiri on väärtpaber, mis sisaldab laenuvõtja kohustust maksta laen kokkulepitud tähtajal laenuandjale tagasi ja tasuda intressi.

võlakirjade allutatus

Võlakirjade allutatus tähendab, et emitendi likvideerimise või pankroti korral rahuldatakse nendest võlakirjadest tulenevad nõuded alles pärast kõigi allutamata nõuete (nt saadud hoiused, võetud laenud, kohustused töötajate ja tarnijate ees) täielikku rahuldamist. Nõuete rahuldamise järjekorras jäävad allutatud võlakirjade omanikest tahapoole ainult aktsionärid. Muu hulgas tuleb allutatud võlakirjade puhul arvestada kohustuste ja nõudeõiguste teisendamise riskiga (ingl bail-in risk), mis võib realiseeruda siis, kui maksejõuetuse ja muude raskuste esinemisel rakendatakse krediidiasutusest emitendi suhtes kriisimenetluse kava.

võimendus

Investeerimisel kasutatakse laenatud raha, et suurendada võimalikku tootlust. Näiteks 1 : 4 võimenduse korral on omavahendite osakaal 25% ja ülejäänud investeeringuks vajaminevast summast laenatakse. Kui maakler pakub võimendust 1 : 4 ja investoril on investeerimiseks 1000 eurot, siis ta saab maksimaalset võimendust kasutades osta väärtpabereid 4000 euro väärtuses. Võimendust kasutades riskib investor rohkem.

väärtpaber

Väärtpaber on kokkulepe investori ja emitendi (juriidiline isik, kes arendab välja väärtpaberid, registreerib ja müüb neid oma tegevuse rahastamiseks) vahel. Levinuimad väärtpaberid on aktsia, võlakiri ja fondiosak.

õigused

Õigus või eelisõigus lubab olemasolevatel aktsionäridel eelisjärjekorras näiteks osta uue emissiooni ajal aktsiaid. Selline eelisõigus kehtib tavaliselt kaks kuni neli nädalat ning selle pakkumise hind võib olla nende jaoks madalam kui muude ostjate jaoks. Õigused võivad olla ka kaubeldavad, selline õiguste liik on näiteks aktsiad.

äriingel

Varajases faasis ettevõtetesse (idufirmadesse) investeeriv varakas inimene. Ka: ingelinvestor.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon