LHV blogi
Rahatarkus/Majandus

Talveks valmis: rahaohjad enda kätte

21. oktoober 2022LHV

Vasturohi igale keerulisemale perioodile on selleks valmistumine. Kuldsele sügisele järgneb paratamatult talv, mil energiakulud kasvavad. Valitsuse meetmed küttele ja elektrile pakuvad küll teatavat leevendust ning inflatsiooni kiirus võtab prognooside kohaselt pisut hoogu maha, ent määramatust on palju. Suurt osa Eesti inimesi mõjutab ka euribori kasv, mis toob kaasa kodulaenu kuumakse märkimisväärse kasvu.

Sageli avastatakse juba enne kuu lõppu, et raha on otsas, aga kuhu see on läinud, jääb mõistatuseks. Selleks tuleks oma kulutused kriitilise pilguga üle vaadata ja rahaasjad enda kontrolli alla võtta - nii saad säilitada meelerahu keerulisematel aegadel.

Laenud mõistlikuks

Alustuseks tasub üle vaadata, kui palju kulub raha igakuistele laenumaksetele. Kui inimesel on mitu laenu, näiteks järelmaksud või väikelaenud, on võimalik need refinantseerida ehk need liidetakse kokku üheks laenuks. Sel viisil saab oma laenumaksete kogusummat vähendada, maksta neid ühe kuumaksena korraga ning omada kulutuste üle paremat ülevaadet.

Põhjusega kuulub praeguse aja põletavamate teemade sekka ka kodulaenuga seotud euribori tõus. Alustuseks peaksid kindlaks tegema, millal uueneb sinu laenulepinguga seotud euribor, sest nii ei tule suurem laenumakse sulle üllatusena. Euribori ehk baasintressi uuendamise kuupäeva näed nii LHV mobiiliäpis kui ka internetipangas kodulaenulepingu vaates baasintressi muutmise real.Täielikult valmis oled siis, kui tead, kui suureks sinu kodulaenu kuumakse tulevikus kasvada võib ja oled veendunud, et tuled selle tasumisega ka toime. Arvuta oma praegune kodulaenu kuumakse läbi näiteks kuue protsendi intressiga - nii saad valmis olla euribori tõusust tingitud suuremaks kuumakseks.

Kui kuumaksed tunduvad üle jõu käivad, saad kodulaenu tuua mõnest muust pangast LHVsse ja sõlmida uue lepingu pikemale perioodile. Näiteks kui oled juba viis aastat kodulaenu tagasi maksnud ning sinu laenu eluiga on veel 25 aastat, saad selle ümber kolida LHVsse 30aastasele perioodile ja seeläbi oma laenumakset vähendada. Laenuperiood on kokkuvõttes pikem, aga igakuine kulu mõistlikum. Soovi korral saad hiljem laenu ka kiiremini enne tähtaega tasuta tagastada.

Fantoomkulud kontrolli alla, säästud ausse

Inimene on oma harjumuste ohver ja vahel unustame, kui palju maksame kõikvõimalike teenuste eest, mida me tegelikult ei pruugi vajadagi. Soovitan üle vaadata kõik oma teenusepaketid, et veenduda, kas kõik seni kasutatav on vajalik või kust saaks kulutusi vähendada. Võibolla avastad, et maksad iga kuu Netflixi teenuse eest, mille avasid viimati kolme kuu eest. Vaata üle, ehk saab midagi ära jätta või soodsama vastu vahetada.

Pärast kulude ülevaatamist võiksid leida enda jaoks summa, mis iga kuu kõrvale panna. Lähenemine, et säästan selle summa, mis mul kuu lõpuks üle on jäänud, ei toimi. Palgapäeva järel maksa alati esmalt iseendale. Säästude toel saad ellu viia oma suured unistused, olgu selleks siis uue kodu sissemakse, remontimine või reis.

Kõige rohkem tagavad säästud aga sisemise rahu. Kui suudad iga kuu näiteks kümme protsenti oma sissetulekust kõrvale panna, täidad meelerahufondi, mis aitab katta ootamatuid kulutusi ja säästa vaimset tervist.

Kui jagad oma elu kaaslasega, investeeri ka suhtesse. Koos on raskuste ületamine kergem ja riskid väiksemad - see on ka põhjus, miks soovitavad pangad võimaluse korral laenu võtta koos kaastaotlejaga. Finantsteemad on paljudes suhetes peamised tüliallikad. Meelerahu tagamiseks ole avatud ning ära lükka probleeme edasi, vaid tee lähedastega koostööd. Vahetu suhtluse toel saavutate koos kindlustunde, et rahaasjad on kontrolli all.