LHV blogi
Rahatarkus/Pension

Vahur Vallistu: "Hea võimalus enda säästumäära suurendada on läbi II pensionisamba sissemaksu suurendamise!"

19. november 2024LHV

„Isikliku panuse tõstmine 4- või 6-protsendini annab vara väärtuse kasvule veel suurema võimenduse,” ütles LHV Varahalduse juhatuse esimees Vahur Vallistu. Tänaseks on valiku enda II samba sissemakset suurendada teinud üle 58 500 inimese, kellest enamik on otsustanud 6% ehk tulevast pensioni kõige rohkem suurendava lahenduse kasuks.

Norstati uuringust selgus, et Eesti inimesed näevad muudatuses head võimalust enda säästumäära suurendada. Lisaks hinnatakse kõrgelt võimalust panustada ise varasemast rohkem pensioniks kogumisel. “Muudatustega kaasneb tihti paradoks hoiakute ja käitumise vahel. Eesti inimesed on uuenduse suhtes positiivselt meelestatud. Tekkinud võimalusega tutvumine võtab aega ja oluline ongi teha põhjalikult kaalutud valik, sest II sambaga seotud finantsotsustel on pikaajaline mõju,” ütles Vallistu.

Ta rõhutas, et II sammas on paljudele Eesti inimestele kõige olulisem tulevikuks kindlust pakkuv tagala. “Sissemaksete suurendamine on üks mõjusamaid otsuseid, mida enda ja oma lähedaste südamerahu kasvatamiseks teha,” on Vallistu veendunud. Seda enam, et keskmine II sambasse kogunenud pensionivara suurus on täna alla 10 000 euro. “Kas seda on vähe või palju olukorras, kus keskmiselt elatakse pensionieas veel ligi 18 aastat, on igaühe enda otsustada. Küll on selge, et tulevikus on abiks iga täiendav euro, mille oled säästnud ja investeerinud. Pensionipõlve soovitatakse planeerida selliselt, et pensionil olles kulutad 70-80% oma praegusest sissetulekust. Mullu moodustas keskmine riiklik pension Eesti keskmisest brutopalgast 38% ehk käärid on kahekordsed. Seda lõhe saab vähendada üksnes iseseisvalt kogumisega kaasa aidates,” ütles Vallistu.

Oma II samba sissemakseid saab 30. novembrini suurendada enda kodupangas või www.pensionikeskus.ee lehel. Maksed hakkavad uue soovi järgi liikuma 2025. aasta jaanuarist. Avaldust maksemäära muutmiseks saab teha ka pärast 30. novembrit, kuid siis rakendub uus määr alles 2026. aastast.