Vähetuntud võimalus: noor saab esimese kodulaenu võtta koos vanemaga
17. oktoober 2023LHV statistika näitab, et pea 20 protsenti laenuvõtjatest on alla 26-aastased noored, kes on laenu võtnud kas üksi või kaastaotlejaga. Üha enam kogub populaarsust kaasata lisataotlejaks üks lapsevanem, mis suurendab laenu saamise tõenäosust.
Noored hakkavad üldjuhul oma kodu soetamise peale mõtlema pärast ülikooli, kui ollakse asutud oma esimesele töökohale ning tekkimas on arvestatav töökogemus ja ka enesekindlus tuleviku osas. Küll aga seisavad noored silmitsi kahe suurema väljakutsega, milleks on vajaliku omafinantseeringu summa kokku saamine ning üleüldiselt kõrged kinnisvarahinnad, mis tekitavad neis ebakindlust.
Tallinna “mägede” hinnad ühe- ja kahetoaliste korterite puhul jäävad keskmiselt vahemikku 100 000–130 000 eurot, teistes suuremates linnades on need mõnevõrra väiksemad. Omafinantseeringu suurus sellise korteri puhul on 20 000–26 000 eurot, mis on paljude noorte jaoks suur väljakutse. Üks võimalus on kasutada Kredexi käendust, mis vähendab nõutud summat, ning ülejäänud raha püüda aastatega koguda või laenata vanematelt.
LHV eraisikute finantseerimise osakonna juht Catlin Vatsel nendib, et noorte stardipunkt iseseisva elu alustamiseks on kindlasti väljakutse, samas näitab LHV kogemus, et noored on leidlikud. “Võrreldes näiteks kümne aasta taguse ajaga näeme, et internetiajastul on paljud noored leidnud võimaluse teenida lisaraha nii kooli kui ka olemasoleva töö kõrvalt. Näiteks on meil olnud kliente, kes on läinud Ameerikasse raamatuid müüma ning sealt vajaliku summa kokku saanud kui ka neid, kes on üles ehitanud oma veebipoe või pakkunud erialaseid teadmisi online-keskkonnas,” jääb Vatsel positiivseks noorte võimaluste osas, lisades, et noored soovivad ka ise olla kindlad oma finantsvõimekuses enne suure kohustuse võtmist. “Paljud noored on kasutanud ka võimalust säästa raha sel ajal, kui elatakse veel vanemate pool, mil kulud on oluliselt väiksemad,” lisas Vatsel.
Lisaks Kredexi käendusele on noorel võimalik võtta oma esimene kodulaen ka lapsevanema abiga, mis annab noorele suurema finantsilise paindlikkuse ja kasvatab tõenäosust soovitud summat saada. “Pank arvestab laenu andes kliendi laenuvõimekust +2% kõrgema intressiga ning tihtipeale juhtub, et noore sissetulekust ei piisa, et just sobiv kodu osta. Sellisel juhul saabki vanem appi tulla ja hakata kaastaotlejaks,” tutvustab Vatsel üht vähetuntud võimalust kodulaenu saada.
Sellise võimaluse eeldus on aga see, et laenumaksest enamuse suudab noor juba ise tasuda ja tema töökohal ja tema haridusega on potentsiaali, et ca 5 aasta perspektiivis laenu juba täielikult ise teenindada. Arvestada tuleb ka sellega, et vanem võtab enda peale täpselt samad lepingulised kohustused nagu laenutaotlejagi ning laenuperiood arvutatakse vanema vanuse järgi,” selgitas Vatsel paindlikke võimalusi, lisades, et hiljem kui noor on finantsiliselt iseseisvam ja suudab laenu täies mahus ise teenindada, saab vanema lisataotleja kohustusest vabastada ja laenuperioodi pikendada.
Noorte eelis on alati nendne vanus, kuna nad saavad kergesti kasutada ära võimalust võtta laen maksimaalse aja peale, minimaalse kuumaksuga. “Samas on finantskirjaoskus palju enam kui vaid laenu võtmine ja selle teenindamine. Oluline on ka säästa ning koguda raskemateks aegadeks, mis võivad tabada igaüht. Kümme protsenti võiks olla minimaalse summa, mis läheks kohe palgapäeval eraldi kontole või investeeritakse, et see kataks tulevikus ootamatud kulud,” nentis Vatsel, kelle sõnul vaatab iga pank positiivselt selliste klientide poole, kellel on võimekus ja ka käitumislik harjumus iga kuu kasvõi natuke raha kõrvale panna.
Esimese kodulaenu võtmine on suur samm, kuid õige planeerimise ja strateegiaga on see käegakatsutav unistus.