LHV blogi
Investor/Rahatarkus/Noortepank

Neli põhjust, miks alustada investeerimisega juba koolieas

29. juuli 2021LHV

Oma rahaga teadlikult ümberkäimine on nagu tervislike eluviiside jälgimine – sellega tuleks alustada juba varakult ning tegeleda järjepidevalt. Millised on sinu eelised, kui alustad raha kasvatamisega juba noorelt?

Säilitad raha väärtuse

Inflatsioon – keeruline sõna, aga tegelikult on sellele lihtne seletus. Inflatsioon tähendab kaupade ja teenuste hinnatõusu ehk teisisõnu ka raha väärtuse langust. Näiteks, kui täna saad 20 euro eest osta kinopileti, popkorni, sõita rongiga koju ning osta poest veel paki piima, makarone, kanafileed ja suure tahvli šokolaadi, siis paari aasta pärast võib sama raha eest jääda filmi kõrvale popkorn söömata ning pead leppima väikese šokolaaditahvliga, sest hinnad on lihtsalt tõusnud. Investeerimise eesmärk ongi panna raha kasvama nii, et teenitav kasum kaitseks sind hinnatõusu eest. Selleks polegi mõistlik koguda sularaha või hoida lihtsalt raha pangakontol.

Paned teenitud kasumi uut tulu teenima

Öeldakse, et õige aeg investeerimisega alustamiseks oli eile. Aeg on tähtsaim tegur, sest põhiosa investeerimiskasumist tuleb just selle uuesti investeerimisest pika aja jooksul. Seda nimetatakse liitintressiks ehk juba teenitud kasum hakkab sulle omakorda uut kasumit teenima.

Alustades investeerimisega 15-aastaselt ja investeerides iga kuu näiteks 30 eurot 10% keskmise aastatootluse juures, kogud 40. eluaastaks 40 000 eurot. Alustades investeerimisega aga 25-aastaselt, pead sama lõpptulemuse saavutamiseks investeerima igal kuul aga juba umbes 100 eurot ehk üle 3 korra rohkem.

Tekib harjumus raha kõrvale panna

Säästmisharjumus on midagi, mis aitab väikeste sammudega finantsvabaduse suunas liikuda. Pole vahet, kas unistad kallist autost, päris oma kodust või tahad palju reisida, rahaline vabadus aitab sul unistusi ellu viia. Kui oled piisavalt varakult säästmise ja investeerimisega alustanud, saad kogutud summat tulevikus kasutada näiteks kodu sissemakseks. Näiteks 80 000 eurot maksva korteri eest tuleb minimaalselt 10% ehk 8000 eurot sissemakseks tasuda. On oluliselt lihtsam, kui sa ei pea enam 25-aastaselt kodu omafinantseeringu jaoks raha koguma hakkama.

Selleks, et raha igakuiselt ka sinu kogumis- või investeerimiskontole jõuaks, pane raha kõrvale kohe, kui selle saad – muidu võib lihtsalt juhtuda, et raha on otsas ja kogumiskontole polegi midagi jõudnud.

Investeerid soodsamalt

Parim viis väikeste summade ja hajutatud riskiga alustamiseks on LHV Kasvukonto. Konto avamine ja lepingu sõlmimine on tasuta ning alla 26-aastastel puudub ka haldustasu. Märkida tuleb vaid endale meelepärased fondid ning kõik väärtpaberitehingud tehakse sinu eest. Ise valid, millise summa regulaarselt oma Kasvukontole suunad, kuid soovi korral saad aktiveerida ka mikroinvesteerimise, mis võimaldab kasvatada oma investeerimisportfelli märkamatult ja mugavalt iga deebetkaardiga tehtud makse kaudu.

Kasvukonto võimaldab sul kasvõi ühe euro eest osta tükikese suurtest tuntud ettevõtetest. Näiteks võid oma raha suunata fondi, mis koondab 100 USA suurimat tehnoloogiaettevõtet, saades nii vastu tükikese nii Alphabeti, Apple’i, Microsofti, Amazoni ja Netflixi aktsiast. Kui soovid, võid investeerida ka puhta energia tootmisesse, elektriautodesse, e-sporti või krüptovaluutasse.

Vaata lähemalt: lhv.ee/kasvukonto