LHV blogi
Investor/Majandus

Millistesse Eesti ettevõtetesse kohalikud investorid panustavad?

23. märts 2023LHV

Viimased aastad on Balti börsile toonud kümneid tuhandeid uusi investoreid, aga ka uusi ettevõtteid. Vaatame, millised Eesti ettevõtted on LHV klientide seas kõige populaarsemad.

LHV maakleritegevuse juhi Sander Pikkeli sõnul on kohalikust aktsiaturust viimase paari aasta jooksul üle käinud mitu värsket tuulepuhangut. „Esimene neist saabus 2020. aasta algul, kui kaotasime Balti aktsiatehingutelt teenustasud. See suurendas selgelt kauplemisaktiivsust ja väikeste tehingute arvu, mis tähendab, et investeerimine muutus inimestele kättesaadavamaks,“ ütleb Pikkel.

Järgnes esimesest koroonalainest põhjustatud langus, mida paljud uued investorid soodsaks sisenemiskohaks ning kogenud investorid allahindlustega ostlemiseks ära kasutasid. Rekordilise aktiivsuse tõi aga 2021. aasta, mida tagantjärgi kutsutakse IPOdroomi-aastaks. „Esiteks vabanes sel aastal esmakordselt II samba pensioniraha, mille paljud II sambast kohalikule aktsiaturule viisid. Teiseks leidis just sel aastal aset kolm Tallinna börsi ajaloo viiest suurima märkijate arvuga IPO-st ehk esmasest avalikust aktsiapakkumisest: Enefit Green, Hepsor ja TextMagic,“ sõnab Pikkel.

Ainuüksi Enefit Greeni märkimisel osales üle 60 000 jaeinvestori, kellest umbes poolte jaoks oli tegemist üldse esimese investeeringuga kohalikul turul. Millised Eesti börsiettevõtted on aga tänaseks investorite lemmikuks kujunenud? Võtsime aluseks investorite arvu aktsia kohta ehk vaatasime, millist aktsiat on LHV investeerimisteenuste klientide portfellis vähemalt üks.

Tallinna börsi põhinimekirja populaarsemad:

 1. Enefit Green (23% LHV investeerimisteenuste klientidest on vähemalt üks EGR1T aktsia)
  Enefit Green on üks juhtivatest ja mitmekülgsematest taastuvenergia tootjatest Läänemere piirkonnas. Noteeriti börsil 21.10.2021.

 2. LHV Group (18%)
  LHV Group on suurim kodumaine finantsgrupp ja kapitali pakkuja Eestis. Grupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank ja LVH Varahaldus. Noteeriti börsil 23.05.2016.

 3. Coop Pank (15%)
  Eesti kapitalil põhinev Coop Pank on üks viiest Eestis tegutsevast universaalpangast. Panga strateegiliseks aktsionäriks on Coop Eesti kaubanduskett. Noteeriti börsil 10.12.2019.

 4. Tallinna Kaubamaja Grupp (10%)
  Tallinna Kaubamaja Grupp on tunnustatud kaubanduskontsern Eestis, mille alla kuuluvad lisaks Kaubamajale ka näiteks Selver, Selveri Köök, Tartu Kaubamaja, I.L.U. jt. Noteeriti börsil 19.08.1997.

 5. Tallink Grupp (10%)
  AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub nii reisijate- kui kaubavedu ning opereerib ka hotelle Tallinnas ja Riias. Noteeriti börsil 09.12.2005.

First North alternatiivturu populaarsemad:

 1. TextMagic
  TextMagic on rahvusvaheline SMS kommunikatsiooniettevõte, mis võimaldab klientidel saata informatsiooni läbi tekstisõnumi platvormi. Kauplemisele võeti 15.12.2021.

 2. Saunum Group
  Saunum on 2014. aastal asutatud Eesti saunatehnoloogia ettevõte, mille peamiseks tegevusalaks on elektrikeriste ja sauna sisekliimaseadmete arendamine, tootmine ja müümine. Kauplemisele võeti 18.12.2020.

 3. Clevon
  Clevon AS on Cleveronist välja kasvanud autonoomsete ehk isejuhtivate sõidukite tehnoloogiat arendav ning tootev ettevõte. Kauplemisele võeti 28.06.2022.

 4. Bercman Technologies
  Bercman Technologies AS on 2016. aastal asutatud Tartu süvatehnoloogia ettevõte, mille peamiseks tegevusalaks on liiklusohutust suurendavate toodete ja teenuste arendamine ja turustamine. Kauplemisel võeti 06.07.2021.

 5. Hagen Bikes
  Hagen Bikes on asutatud 2014. aastal, mis tegeleb uudse disainiga kargo- ja kastijalgrataste tootmise ja arendusega. Kauplemisele võeti 29.12.2021.