LHV blogi
Rahatarkus/Ärikultuur

Kuidas maksta korteriühistu arve ühe klikiga?

16. mai 2024LHV

Ühise kortermaja haldamine on kõigi elanike jaoks vastutusrikas: see hõlmab mitmeid kohustusi, sealhulgas õigeaegset arvete tasumist. Jagame praktilisi nõuandeid, kuidas tagada, et korteriühistu kohustused õigeks ajaks täidetud saaksid ning kuidas saad ka sina oma korteriühistus arvete tasumist mugavamaks muuta.

Selgita välja maksetähtajad ja reeglid

Nii uuel kui ka juba tegutseval korteriühistul on vaja kokku leppida maksetähtaeg, millal elanikelt eelneva perioodi eest raha kogutakse. Üldiselt on mõistlik planeerida arve maksetähtaeg kuu algusesse, mil on palgapäev. Sellised kokkuleppeid saab teha näiteks ühistu üldkoosolekul. Kuna tihtipeale ei saa kõik koosolekul osaleda, tasub selle protokoll hiljem näiteks e-kirja vahendusel KÜ liikmetele saata. Et kõik osalised oleks muudatustest ja kokkulepetest teadlikud, võib koosoleku protokolli ka välja printida ja liikmetele postkasti panna.

Võta kasutusele sõbralik meeldetuletussüsteem

Mõnikord võivad inimesed lihtsalt maksetähtaja unustada: see on üks peamiseid põhjuseid, miks arvete tasumine venib – seega tasub kaaluda automaatse meeldetuletussüsteemi kasutusele võtmist.

Süsteeme on erinevaid ning suuremale osale kaasaegsetest korteriühistu haldamise programmidest saab seadistada meeldetuletusi, mis annavad märku maksete hilinemisest. Oluline on aga jälgida, et programm oleks liidestatud pangateenusega.

Paku mugavat arve tasumise võimalust

Et inimesed tasuks arved õigeaegselt, on oluline, et see oleks võimalikult mugavaks tehtud. LHV on koostöös korteriühistute haldamise platvormiga Korto välja töötanud lahenduse, millega ühistu liikmed saavad arveid tasuda eeltäidetud makselingiga – sealjuures saab maksja ise valida, millisest pangast ta arve tasub.

Tavapärane maksmine tähendab igale ühistuliikmele arvenumbri, kontonumbri, summa ja vahel ka nõutud viitenumbri käsitsi kopeerimist arvelt panga maksekorraldusele. Makselingi puhul selle pärast muretsema ei pea, sest maksekorraldus on eeltäidetud.

Makselingiga tasumine on ühistule soodne, ühistu liikmetele on aga selline lahendus oluliselt lihtsam kui käsitsi arvete tasumine. Lisaks on see ka paindlikum ja soodsam alternatiiv e-arvetele, näiteks juhul kui soovitakse tasuda arveid erinevatel kuupäevadel ning erinevatest pankadest. Lisaväärtusena toimib see sama mugavalt ka mobiilis ja on abiks ka võlgnevuste kiireks tasumiseks.

Kuidas seadistada makselingiga maksmise võimalus oma ühistule

Makselingi lisamine oma ühistu arvetele on väga lihtne. Alustuseks peab Korto administraatori õigustega kasutaja, kelleks üldjuhul on kas juhatuse liige või maja haldusfirma esindaja, logima sisse Korto pro vaatesse

Korto payment link view

Korto keskkonnas saad valida „Arveldus“ ja „LHV LinkPay“ ning täita vastava sooviavalduse makselingi aktiveerimiseks.

Seejärel võetakse avalduse esitanuga LHV Pangast ühendust ning sõlmitakse ühistuga leping. Lepingu järgselt aktiveerub makselink Korto keskkonnas ja keskkonnast väljastatavatel arvetel. Soovi korral saab mugavalt igal hetkel ka teenuse deaktiveerida.

Korto invoices view

Juhul, kui ühistu liikmel on tekkinud võlg

Kui mõni liige on hädas arvete tasumisega, on oluline teda toetada ja lahendusi pakkuda. Mida kiiremini probleem tuvastada ja sellega tegelema hakata, seda suurema tõenäosusega saab leida sobiva ja kiire lahenduse.

Tavapärased lahendused on näiteks maksegraafiku kohandamine või muude täiendavate maksevõimaluste pakkumine. Kui võlglaste hulk suureneb ja koheselt probleemiga ei tegele, võib omakorda ühistul tekkida raskusi arvete tasumisega, mis mõjutab kõiki majaelanikke. Seepärast saab iga ühistu liige paluda juhatusel või halduril aktiveerida makselink, et ennetada võlgnevuste tekkimist ja pakkuda majaelanikele mugavat ja kiiret võimalust arvete tasumiseks.

Kokkuvõtteks

Õigeaegne arvete tasumine on oluline korteriühistu edukaks toimimiseks. Õigeaegse teavitamise ja kaasaegsete makselahendustega saab võlgnike tekkimist oluliselt vähendada.

Korto koostöö LHV-ga pakub liikmetele mugavamat maksevõimalust, mis suurendab arvete õigeaegset tasumist ning aitab kaasa korteriühistu sujuvale toimimisele.

Kui sinu ühistu veel ei kasuta KÜ haldamisks Kortot, siis tutvu lähemalt võimalustega ja esita taotlus makselingi aktiveerimiseks.