LHV blogi
Roheline

Kui tõusuvesi tõstab vaid rohelisi paate

08. juuni 2020Joel Kukemelk

LHV Varahalduse juhatuse liige ja LHV Pensionifond Roheline fondijuht Joel Kukemelk tõdeb arvamusartiklis – tõsi on, et raha investeerimisel rohepiirangutega arvestamine ei oleks hoidnud ära koroonaviiruse levikut.

Kuid viimased paar kuud, mil maailm justkui seisma jäi, on väga hästi ilmestanud, mis võib juhtuda, kui inimkond ei muuda rohelist mõtlemist oma igapäevaelu ja ettevõtluse osaks. Kriis on olnud paljude jaoks hirmutavaks ja ülesraputavaks häirekellaks.

Rohelisema majanduse peale tuleb mõelda kohe

Kliima- ja keskkonnamuutustest saame aru alles siis, kui need kohale jõuavad. Kuna tegemist on suure inertsiga muutustega, võtab nende ümberpööramine palju aega ja siis võib selleks olla juba hilja. Seetõttu tuleb jätkusuutliku ja rohelisema maailmamajanduse ülesehitamisele mõelda kohe, mitte aastate pärast.

Paradoksaalselt saabki üheks koroonaviiruse võitjaks pidada rohelise mõttemaailma levikut. Kui rohelistest ja jätkusuutlikest investeerimispiirangutest lähtuv raha kasvas juba enne viirust mühinal, siis nüüd on see trend usutavasti veelgi kiirenemas.

Ettevõtte väärtuse hindamisel väheneb kasumi suuruse olulisus ning tõuseb eesmärgi ja tegevuse olulisus, kust ja mille pealt seda kasumit üldse teenitakse.

Rohefondid on taastunud kõige jõulisemalt

Morgan Stanley toob oma mai keskel avaldatud analüüsipabereis välja, et alates 2019. aasta algusest on rohelistest ja jätkusuutlikkuse põhimõtetest lähtuvatesse fondidesse liikunud umbes 200 miljardit dollarit ning see on tõstnud nende kogumahu ligi 1 triljoni dollarini – muide, ligi ¾ sellest fondimahust on Euroopas, mis on maailmas selgelt roheinvesteerimise muutust vedamas. Arvestades seatud kliimapoliitilisi ambitsioonikaid eesmärke, ei ole siin oodata ka selle juhtrolli käest andmist.

Kontrastina on teiselpool kõik muud aktsiafondid, mis on eelmise aasta algusest samal ajal kaotanud raha ligi 500 miljardit dollarit. Ehk raha sissevoolust tulenev tõusuvesi on tõstnud vaid rohelisi paate. Seda näitab ka ilmekalt asjaolu, kui vaadata, millised aktsiad on märtsikuisest koroonaviiruse põhjast kõige jõulisemalt taastunud – selle nimekirja eesotsas troonib palju rohe-ettevõtteid.

Nõudlus rohefondide järele on suur

Selle aasta veebruari lõpus, veel enne koroonapandeemia algust, toimus Morgan Stanley Global Insight konverents, kus kohalolijate käest küsiti, mis põhjustel kaasavad nad jätkusuutlikkuse põhimõtteid oma investeerimistegevusse.

Lausa 40% vastanutest tõi peamise põhjusena välja klientide nõudluse – see näitab, et nõudlus on päriselt olemas ja varahaldajad ja ettevõtted tunnetavad seda väga tugevalt.

Suurema hoo said Euroopas rohelistesse ja jätkusuutlikutesse fondidesse raha kaasavad fondid sisse 2017. aastal ja see kasv on kiirenenud. 2019. aasta sissevool oli 2018. aasta omast lausa 3 korda suurem, ulatudes 120 miljardi euroni. Seejuures oli 2019. aasta esimene aasta, kus ka indeksfondide kaudu hakkas raha sellistesse ettevõtetesse suures mahus sisse voolama.

LHV Roheline – Eesti esimene jätkusuutlik pensionifond
Eesti esimene rohelistest ja jätkusuutlikest põhimõtetest lähtuv II samba pensionifond LHV Pensionifond Roheline alustas oma tegutsemist 2020. aasta märtsis.

Oma igakuiste pensionimaksete rohelisse pensionifondi suunamine on lihtsaim – ja muuhulgas täiesti tasuta – viis oma pensionikogumise roheliseks muutmiseks, roheliste investeerimistrendide populariseerumisest kasu saamiseks ning oma panuse andmiseks, et ettevõtted oma igapäevategevuses seaksid märksõnad „roheline“ ja „jätkusuutlik“ oma tegevuste lähtekohtadeks.