LHV blogi
Rahatarkus/Majandus/Pangandus

Kõik, mida peaksid teadma euriborist

24. november 2022LHV

Tänaseks oleme kõik laiaulatusliku hinnatõusu mõju tunda saanud. Et sedavõrd kiiret hinnatõusu pidurdada, on Euroopa Keskpank märkimisväärselt intresse tõstnud. Seitse aastat negatiivsena püsinud euribor tõusis suvel üle nulli ning on lühikese ajaga üle 2% kerkinud. Enamike laenuvõtjate jaoks tähendab euribori tõus aga ka igakuise laenumakse suurenemist, sest pankade väljastatavatel laenudel koosneb koguintress tavaliselt pangapoolsest marginaalist, millele on juurde liidetud euribor. Selgitame Sulle veidi euriboriga seonduvat.

Mis on euribor?

Euribor on Euroopa pankade omavahelise rahalaenamise keskmine intressimäär. Pankade jaoks tähendab see intressi, millega üksteisele tagatiseta raha laenatakse. Lisaks pankadevahelisele laenamisele on euriboriga seotud ka kliendid, kes pangast eluasemelaenu võtavad. Nende puhul hakkab euribor laenumakse suurust mõjutama alates hetkest, kui see tõuseb üle nulli, sest euribor liidetakse juurde pangapoolsele marginaalile. Kui euribor on negatiivne, võrdsustatakse see nulliga.

Kui kõrgeks võib euribor tõusta?

Euribori liikumist on raske prognoosida, kuid selge on see, et praegu ennustatakse veel euribori jätkuvat tõusu. Seda mõjutavad erinevad rahapoliitilised otsused ja turuolukord. Ajalooliselt on kuue kuu euribori kõrgeim tipp olnud 2008. aastal ligi 5,4%.

Kuigi viimased aastad püsis euribor stabiilselt alla nulli, tuleb kodulaenu võtmisel arvestada, et tegemist on pikaajalise laenuga, mille jooksul on euribori tõusud ja langused väga tõenäolised. Näiteks, kuigi viimased aastad püsis euribor stabiilselt allpool nulli, on viimase 20 aasta keskmine euribor ligi 2%. Seetõttu soovitavadki pangad laenu võtmisel arvutada kuumakseid ka kõrgema intressiga, näiteks 6% (2% + 4% euribor), et saaksid kindel olla, et tuled laenu tasumisega toime ka kõrgema euribori korral. Sama teevad ka pangad klientide maksimaalse laenusumma arvutamisel, et laen oleks vastutustundlikult antud. Soovituslikult võiksid laenukohustused moodustada 40% Sinu sissetulekutest, et Sul jääks piisavalt vahendeid ka igapäevasteks kulutusteks.

Kus kehtivat euribori näeb?

Oma laenulepinguga seotud kehtivat euribori määra näed nii LHV mobiiliäpis kui internetipangas kodulaenulepingu vaates. Laenulepingu numbril vajutades avanevad lepingu andmed, sealhulgas kehtiva intressimäära info. Jooksvat euribori saab jälgida euribori veebilehel. Konkreetse kuupäeva euribori väärtus on kõikidel pankadel üks ja sama.

Millal muutub euribori Sinu laenulepingus?

Euribori ehk baasintressi uuendamise kuupäeva näed nii mobiiliäpis kui ka internetipangas kodulaenulepingu vaates. Kuue kuu euribor määratakse lepingu sõlmimise päeval ning uueneb iga poole aasta tagant. Tasub kindlaks teha, millal Sinu laenulepingus euribor uueneb, sest nii ei tule suurem kuumakse Sulle üllatusena. Uue kuumakse saad enne euribori uuenemist ise kodulaenukalkulaatori abil välja arvutada, lisades panga marginaalile uue euribori, mille leiad euribori veebilehelt.

Kas intressimäära saab fikseerida?

Kes soovib meelerahu ning olla kindel, et saab ka järgnevatel aastatel iga kuu täpselt sama summa kodulaenu tagasimakseks tasuda, võib kaaluda ka intressi fikseerimise võimalust. Intress fikseeritakse viieks aastaks ning pakutav fikseerimise määr vaadatakse igal nädalal üle vastavalt euribori liikumistele ja prognoosidele. Tasub aga teada, et fikseerides on viieks aastaks pakutav määr kõrgem hetkel kehtivast euriborist.

Kui Sul tekkis küsimusi ja soovid lisainfot seoses oma kodulaenuga, võta ühendust oma laenuhalduriga, kes annab sinu küsimustele vastused ja selgitab erinevaid võimalusi.