LHV Pensionifond M

Aktiivne juhtimine
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
2
1
7
Riskiklass
43,46%
0%
100%
Investeerib Eestisse
7779
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud 3-10 aastat,
  • oled mõõduka riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on stabiilselt kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia

Fond eelistab vara investeerimisel rahavoogu pakkuvaid varasid ja võimalusel kohalikku turgu, tehes mh vähemlikviidseid erakapitali- ja kinnisvarainvesteeringuid. Investeeringuid tehakse valdavalt kohalikus valuutas, otse aktsiatesse võib investeerida kuni 75% fondi varast. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on kinnisvarainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 31.12.2022 seisuga

Suurimad investeeringud
German Treasury Bill 22/02/237,98%
Luminor 0.792% 03/12/245,02%
ZKB Gold ETF4,43%
EfTEN Kinnisvarafond4,05%
France Government 25/02/233,98%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,80%
SG Capital Partners Fund 12,75%
Eastnine 08/07/242,32%
iShares Gold Producers UCITS ETF2,13%
Baltic Horizon Fund 4.25% 08/05/232,08%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
Luminor 0.792% 03/12/245,02%
EfTEN Kinnisvarafond4,05%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,80%

Varaklassid

Andmed on toodud 31.12.2022 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 31.12.2022)100 044 307,24 €
FondivalitsejaLHV Varahaldus
Omaosalus fondis400 000 osakut
Depootasu määr0.0444% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,6240%

Edukustasu: Edukustasu on 20% fondi tootluse ja võrdlusindeksi positiivsest vahest ning maksimaalselt 2% aastas fondimahust. Edukustasu 2021. a 0,00%.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 1,17%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2021. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Detsember 2022: Coop Pank kutsus võlakirjad tagasi enne tähtaega

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Detsembris maailma börsid valdavalt langesid. Eurodes mõõdetuna kahanes üleilmne indeks MSCI World 7,6%, USA börsi peegeldav S&P 500 indeks 9,4% ja USA tehnoloogiasektori indeks Nasdaq Composite koguni 12,1%. Jaapani Nikkei indeks odavnes detsembris eurodes mõõdetuna 4,4%, Euroopa Euro Stoxx 50 indeks 4,3% ja arenevate turgude indeks MSCI Emerging Markets 5,3%. Balti börsid suutsid eelmisel kuul eristuda: Tallinna, Riia ja Vilniuse börs kasvasid vastavalt 0,4%, 3,4% ja 0,1%.

Börsiväliste investeeringute portfellis oli detsembris uudiseid jagada BaltCapi kahel fondil. BaltCap Private Equity Fund III ettevõte Adoro omandab Lätis asuva sotsiaalhoolekande keskuse Dzīves Ābece. Keskus on asutatud 2018. aastal ja praegu on seal 97 voodikohta. BaltCapi taristufond BaltCap Infrastructure Fund teatas aga, et on jõudnud kokkuleppele ehitada Leedus Šiauliai linnas asuvale politseijaoskonnale uus hoone väärtusega 21,9 miljonit eurot. Arendus plaanitakse lõpetada kolme aastaga, misjärel hakkab fondile kuuluv ettevõte pakkuma hoonele 12 aasta jooksul ka haldusteenust. Umbes 5200-ruutmeetrisele hoonele tuleb neli korrust 245 töötaja jaoks ja 270 parkimiskohaga parkla.

Võlakirjaportfellis kutsus Coop Pank enne tähtaega, aga plaanitult tagasi oma allutatud võlakirjad. Need olid 2017. aastal emiteeritud otse LHV pensionifondidele ja tõid selle ajaga ligikaudu 35% tootlust. LHV fondid olid uue panga esimene institutsionaalne investor. Ettevõte on arenenud kiiresti ja kaasab nüüdseks kapitali juba ka börsi kaudu.

Euroopa võlakirjaturud jäid detsembris hoopis selgelt miinuspoolele, näidates veel kord Eesti ettevõtete rahastamise väärtust nii siinse majanduse arendamisel kui ka veel enam suurema tootluse saavutamisel pensionivaradele.

Seejuures oli 2022. aasta eriti keeruline avalike võlakirjade turgude jaoks: näiteks Euroopa turg keskmisena pakkus –17% tulemuse ja Eesti valitsuse võlakirjad odavnesid isegi 21%. Oleme riske kartes viimastel aastatel pigem hoidunud avalike võlakirjade turgudest, kuid alanud aasta võib hakata seal uusi võimalusi pakkuma.

November 2022: aktsiaturgudel jätkus taastumine

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Novembrikuus jätkasid maailma börsid tõusuteel ja näha oli euro märkimisväärset tugevnemist. Eurodes mõõdetuna kallines üleilmne indeks MSCI World 2,7% ja USA S&P 500 indeks 1%, ent USA tehnoloogiasektorit peegeldav Nasdaq Composite’i indeks jäi eurodes mõõdetuna oktoobriga peaaegu samale tasemele. Jaapani Nikkei indeks tõusis novembris eurodes 3,6%.

Tugevat kasvu kogesime novembris Euroopa börsidel, kui Euro Stoxx 50 indeks kallines 9,7%. Sama trend püsis arenevatel turgudel: MSCI Emerging Marketsi indeks kerkis eurodes mõõdetuna 9,9%. Kui tihtipeale näeme Baltikumi turgudel erisuunalisi liikumisi, siis sel kuul kasvasid Tallinna, Riia ja Vilniuse börs ühes suunas vastavalt 5,3%, 5% ja 4,7%.

Novembrikuus müüsid Eesti kaks era- ja riskikapitalifondi kumbki ühe investeeringu. Livonia Partnersi juhitud erakapitalifond teatas, et müüb aknatootja Fenestra ettevõttele Trigon Capital. Livonia investeeris Fenestrasse 2019. aastal ja pärast selle müüki jääb fondi portfelli veel viis ettevõtet. Lisaks teatas kohalik erakapitaliettevõte BaltCap, et nende juhitud riskikapitalifond BaltCap Latvia Venture Capital Fund müüb digitaalseid meditsiiniteenuseid pakkuva ettevõtte Blue Bridge Technologies. Ettevõte on asutatud 2007. aastal ja BaltCap investeeris sellesse kuus aastat hiljem. Blue Bridge Technologies müüdi täies ulatuses tarkvarainvestorile Everfield.

Möödunud kuu oli fondi aktsiainvesteeringutele positiivne. Fondi osaku kallinemisse andsid suurima panuse kullakaevandusettevõtete aktsiad, mille väärtus tõusis 4–14%. Langust nägime energiasektori aktsiatel, mille puhul lukustasime kuu jooksul selle aasta tõusu pealt ka kasumeid.

Fondi võtmepositsioonid aktsiaturgudel püsivad esmajoones maavaradega seotud investeeringutes. Novembris vähendasime fondides USA energiaettevõtete aktsiainvesteeringute osakaalu, et tekitada uuteks ostudeks likviidsust. Ootame, et saaksime panna raha närvilisemas turufaasis taas tööle paremate hindadega aktsiatesse.

Fondi võlakirjaportfelli ettevõtete märkimisväärseima uudisena kaasas Coop Pank börsi kaudu suures mahus uut raha. Panga reservide tugevdamine majanduslanguse eel on meie fondi vaates väga hea mõte. LHV fondid on Coopi kasvu rahastanud aastate jooksul erinevate võlakirjadega, viimati märkisime tänavu suvel 10% aastaintressiga pikaajalisi väärtpabereid. Nüüdne börsilt kaasatud raha on meie võlakirjade suhtes allutatud ja seega kasvatab fondis olevate võlakirjade väärtust veelgi.

Oktoober 2022: aktsiaturud taastusid langusest

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Oktoobris maailma turud taastusid. Eurodes mõõdetuna tõusis üleilmne indeks MSCI World 6,2%, USA börsi peegeldav S&P 500 indeks 6,9% ja Jaapani Nikkei indeks 2,5% ning Euroopa Stoxx 50 indeks kasvas lausa 9,1%. Arenevad turud liikusid siiski teises suunas: MSCI Emerging Marketsi indeks kahanes oktoobris 4,1%. Balti börsid olid võrreldes maailma börsidega üpris neutraalsed: Tallinna ja Riia börs kahanesid kuu jooksul vastavalt 0,6% ja 0,4% ning Vilniuse börs kasvas 1%.

Oktoobris teatas kohalik erakapitaliettevõte BaltCap, et tema juhitud fond BaltCap Private Equity Fund III ostab Eesti suurima raamatumüüja Rahva Raamat ning liidab selle septembris omandatud Leedu kirjastus- ja kaubandusettevõttega Alma Littera. Rahva Raamatul on laiaulatuslik e-pood ja 12 füüsilist poodi kaheksas Eesti linnas.

Pärast viimaste kuude hinnalangust võlakirjaturgudel soetasime fondi uue suurema positsiooni. Euroopa ühe tähtsaima panga, Prantsuse BNP Paribase võlakirjad pakuvad meie ostutasemelt rohkem kui 6% aastatootlust.

Samal ajal allkirjastasime järgmise võlakirjainvesteeringu lepingu Eesti ettevõttega, kui Dimedium Grupp kaasas fondidest raha osa ettevõtte seniste omanike väljaostuks. Raha on laenatud kolmeks aastaks ja intress on 10% aastas, millele liidetakse lunastamisel lisamakse.

Intressimäärad on järsult tõusnud ja seetõttu pakuvad rahvusvahelised võlakirjad kohalikele tehingutele üha tugevamat konkurentsi. Otsime aktiivselt võimalusi mõlemas valdkonnas.

Tõusev raha hind viis varade hinnad langusesse
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

2022 oli väärtpaberiturgudel pöördeline aasta. Eelmise aasta jaanuari alguses oli mitu maailma suurimat ja tähtsaimat aktsiaindeksit kõigi aegade kõrgeimal tasemel ning üleilmsetel võlakirjaturgudel eksisteeris rohkem kui 10 triljoni dollari väärtuses madala riskiga võlakirju, mille hoidmise eest olid investorid valmis peale maksma.