LHV Pensionifond M
Aktiivne juhtimine
10%
-10%
10%
10 aasta netotootlus
2
1
7
Riskiklass
35,84%
0%
100%
Investeerib Eestisse
13236
Investorite arv

Sobib kui

  • sul on pensionini jäänud 3-10 aastat,
  • oled mõõduka riskitaluvusega,
  • sinu eesmärgiks on stabiilselt kasvatada pensioniks kogutud raha pika aja jooksul.
Selle fondiga on seotud tehing, mis jõustub
Vaata pooleliolevaid tehinguid
Minu portfellis
~
Sissemaksed suunduvad siia
Osakute kogus
Soetushind
Osaku NAV
Kasum/kahjum
Kasum/kahjum
Väärtus kokku

Strateegia

Fond eelistab vara investeerimisel rahavoogu pakkuvaid varasid ja võimalusel kohalikku turgu, tehes mh vähemlikviidseid erakapitali- ja kinnisvarainvesteeringuid. Investeeringuid tehakse valdavalt kohalikus valuutas, otse aktsiatesse võib investeerida kuni 75% fondi varast. Fondi pikaajaliselt eelistatuim varaklass on kinnisvarainvesteeringud.

Tootlus
Algusest
...
Jooksev aasta
...
Jooksev kuu
...
...
Fondi tootlus on esitatud puhastootlusena, millest on maha arvestatud kõik tasud.

Suurimad investeeringud

Andmed on toodud 30.06.2021 seisuga

Suurimad investeeringud
France Government 2.25% 25/10/226,38%
German Treasury Bill 25/08/20215,23%
German Government 2.25% 04/09/214,53%
France Treasury Bill 25/08/20213,62%
EfTEN Kinnisvarafond3,39%
ZKB Gold ETF3,25%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,05%
Luminor 0.792% 03/12/242,47%
France Government 3.25% 25/10/212,33%
JP Morgan 1.375% 16/09/212,29%

Suurimad Eesti investeeringud

Suurimad Eesti investeeringud
EfTEN Kinnisvarafond3,39%
Riigi Kinnisvara 1.61% 09/06/273,05%
Luminor 0.792% 03/12/242,47%

Varaklassid

Andmed on toodud 30.06.2021 seisuga.

Fondi info

Fondi info
Fondi maht (seisuga 30.06.2021)124 391 780,35 €
FondivalitsejaAS LHV Varahaldus
Omaosalus fondis400 000 osakut
Depootasu määr0,054% (maksab LHV)
DepositooriumAS SEB Pank

Sisenemistasu: 0%

Väljumistasu: 0%

Valitsemistasu: 0,576%

Edukustasu: 20% aastas mis tahes tootlusest, mille fond saavutab üle Eesti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastase kasvu alates eelmise kalendriaasta viimasest kuupäevast.

Jooksvad tasud (sh valitsemistasu): 0,86%

Jooksvate tasude näitaja on hinnanguline, baseerudes kehtival valitsemistasul ning kõigi teiste arvestusse minevate kulude 2020. aasta tasemel. Jooksvate tasude suurus võib aastati varieeruda.

Juuni 2021: BaltCapi fond müüs osaluse jäätmekäitlusfirmas

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Juunikuus jätkasid maailma börsid eurodes mõõdetuna tõusu. Mõnevõrra toetas seda asjaolu, et euro tugevnes USA dollari suhtes, kallinedes kuu jooksul 3,1%. Üleilmne indeks MSCI World tugevnes eurodes mõõdetuna 4,6% ja USA börsi kajastav S&P 500 indeks 2,9%. Seejuures tegi silmapaistva tulemuse USA tehnoloogiasektorit peegeldav Nasdaq Composite’i indeks, mis eurodes mõõdetuna kallines 8,6%.

Euroopas liikus Euro Stoxx 50 samas tagasihoidlikult, kerkides 0,7%. Jaapani Nikkei indeks tõusis eurodes mõõdetuna 1,5% ja arenevate riikide indeks MSCI Emerging Markets 3,1%. Baltimaade börsidest püsisid tõusuteel Tallinna ja Riia börs, mis kasvasid juunikuu jooksul vastavalt 2,3% ja 3,6%. Hoopis erinev tulemus tuli Vilniuse börsilt, mis langes 1,5% võrra.

Juuni lõpus teatas kodumaine erakapitaliettevõte BaltCap, et nende juhitud fond BaltCap Private Equity Fund II müüb oma 75% osaluse ettevõttes AS Eesti Keskkonnateenused. Ostjaks kujunes OÜ MBA Investeeringud, mille omanikud on AS-i Eesti Keskkonnateenused juhtkonna liikmed ja kaasosanikud. Eesti Keskkonnateenused pakub Eestis jäätmekäitlusteenuseid ja BaltCapi fond tegi investeeringu 2015. aastal. Kuue aasta jooksul suudeti ettevõtet kasvatada nii orgaaniliselt kui ka viie omandamise kaudu, mille lõpptulemuseks on ettevõtte tugev turupositsioon ja teenuste lai valik.

Võlakirjaportfellis tõi kuu uudiseid meie kahe investeeringu kohta: Ekspress Grupp plaanib müüa trükitegevuse ja keskenduda digimeedia arendamisele ning Sunly teatas suures mahus raha kaasamisest uute aktsionäride lisandumise teel. Mõlema ettevõtte uudised on võlakirjainvestori vaatenurgast selgelt rõõmustavad ja näitavad ettevõtete arengut õiges suunas.

Uue suurema investeeringuna soetasime portfelli peamiselt Vilniuse büroohoonetele keskendunud kinnisvaraettevõtte Eastnine’i võlakirju. Ettevõte emiteeris võlakirju esimest korda. Raha laenati kolmeks aastaks ja investoritele makstakse aastas intressi 5%. Näeme võlakirja puhul võimalust ka hinnatõusuks, mis võiks fondile tuua meie soovitud vähemalt 6–7% aastatootluse.

Euroopa börsidel olid võlakirjaturud esimesel poolaastal selges languses. Me keskendume endiselt peamiselt börsivälistele võimalustele.

Mai 2021: mitme Leedu börsiettevõtte aktsiad kallinesid hoogsalt

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Mais liikusid maailma börsid tagasihoidlikus tempos. Üleilmne indeks MSCI World jäi eurodes mõõdetuna aprillikuuga peaaegu samale tasemele, langedes 0,1%. USA börsi peegeldav S&P 500 indeks langes kuu jooksul eurodes mõõdetuna 0,9%, Jaapani Nikkei indeks alanes 1,6% võrra ja arenevate turgude indeks MSCI Emerging Markets tõusis 0,4%.

Teistest mõnevõrra erineva tulemuse saavutas Euroopa Euro Stoxx 50 indeks, mis kerkis mais 2,3%. Eelkõige paistsid silma Austria, Itaalia ja Hispaania börs, mis kasvasid vastavalt 6,3%, 4,3% ja 3,8% võrra. Baltimaade börsid näitasid seevastu üpris erinevaid tulemusi: kui Tallinna börsiindeksi väärtus oli peaaegu sama mis aprillis, siis Vilniuse ja Riia börs kasvasid kuu jooksul vastavalt 6,2% ja 2,7% võrra.

Pensionifondi M portfelli kuuluvatest Balti aktsiatest jätkasid maikuus silmapaistvat kasvu Leedu pangandusettevõte Šiaulių bankas, Leedu puidutööstuse ettevõte Grigeo ja reisikorraldaja Novaturas, mis kallinesid vastavalt 17,1%, 16,5% ja 14,5%. Grigeo maksis investoritele atraktiivset dividendi ja teatas ühtlasi aktsiate boonusemissioonist. Novaturase aktsia hinnatõusu võib põhjendada optimistliku väljavaatega reisimisaktiivsusele.

Võlakirjaportfellis müüsime maikuus Leedu riikliku energiaettevõtte Ignitise võlakirjad. Ettevõte kaasas laenuraha võlakirjadega eelmise aasta mais ja selle ajaga oli nende hind tõusnud veidi üle 10%. Lisaks on väärtpaberite aastaintress 2%.

Uutest investeeringutest liikusime kuu lõpus edasi Sunly võlakirjadega. Ettevõtte päikeseparkide arendus on jõudnud faasi, kus fond märkis järgmise osa Sunly võlakirjadest. Kõigi eelduste täitmise korral tõuseb võlakiri järgmistes etappides fondi suurimate investeeringute hulka. Väärtpaberi intress on 8% aastas ja lunastustähtaeg 2025.

Aprill 2021: aktsiaturgude tõus aeglustus

Kristo Oidermaa ja Romet Enok, fondijuhid

Aprillis jätkasid maailma börsid tõusulainel, kuid veebruari ja märtsiga võrreldes veidi rahulikumas tempos. Üleilmse indeksi MSCI World tase kerkis kuuga eurodes mõõdetuna 2,2% ja ka Euroopa Euro Stoxx 50 indeks tõusis 1,8%. Euroopa riikide seas oli võimsa tootlusega Soome, kus börsiindeks tõusis aprillis 4,2% võrra. Jaapani Nikkei indeks seevastu langes kohalikus valuutas 1,3% ja eurodes mõõdetuna 2,4%. Baltimaade börsid olid aprillis väga tugevad. Parimat tootlust näitas Tallinna börsiindeks 7,7% tõusuga, samal ajal kui Vilniuse börs kerkis 4% ja Riia börs 3,2%.

Pensionifondi M portfelli kuulub Soome erakapitaliettevõtte KJK juhitud fond, mis teatas, et omandas 66% ettevõttest Alwark Group. See 2007. aastal Leedus asutatud ettevõte müüb, rendib ja hooldab rasketehnikat, st kõikvõimalikke seadmeid, mida vajatakse näiteks ladudes, meresadamates ja lennujaamades. Alwark tegutseb nii Leedus, Lätis kui ka Eestis ning ettevõtte käive ulatus mullu 43 miljoni euroni. KJK III erakapitalifond alustas investeerimistegevust 2018. aastal ja seekordne tehing on fondi neljas investeering.

Rahvusvahelised võlakirjaturud on jätkuvalt surve all juhul, kui intressid tõusevad. Väga pika tähtajaga valitsuste võlakirjadel on aasta algusest kogunenud hinnalangust juba üle 10%. Kui riigid turgutavad oma koroonakriisist taastuvat majandust, võib selle kõrvalmõjuna ilmneda hinnatõus, mis on võlakirjaturgude suur hirm.

Nagu oleme kuuülevaadetes varemgi kinnitanud, ei ole LHV pensionifondidel mitte ühtegi sellist väga pika tähtaja ja fikseeritud intressiga investeeringut. Selle asemel vaatame uute investeeringute plaaniga endiselt kohalike ettevõtete poole ja viimase kuu jooksul liikusime sel alal paari võimaliku tehinguga märkimisväärselt edasi. Rahvusvaheliste turgude suured hinnaliikumised võivad aga avada meile lisavõimaluse teha uusi investeeringuid ka seal.

Investorite riskijanu jätkab varade hindade tõstmist
Andres Viisemann, LHV pensionifondide juht

Juuni oli rahvusvahelistel väärtpaberiturgudel taas üle ootuste hea kuu: Ameerika Ühendriikide suurettevõtete aktsiate hinnad kerkisid eurodes arvestatuna 5,4%. Euroopa aktsiaturgudel oli tõus mõnevõrra väiksem, küündides siiski 1,6%-ni.