Liigu edasi põhisisu juurde

LHV ei toeta Internet Exploreri kasutamist, et kaitsta sind viiruste, pettuste ja teiste ohtude eest. Võid meie veebilehte Internet Exploreriga edasi kasutada, kuid palun arvesta, et kõik ei pruugi ootuspäraselt töötada. Palun kasuta internetipanka sisenemiseks ühte neist tasuta veebilehitsejatest: Chrome, Firefox või Edge.

Investeerimise ABC

CFD (hinnavaheleping) on kauplemisinstrument, mis võimaldab võimendatud positsiooni võtmist alusvara suhtes (nt aktsia või indeks). Näiteks suurettevõtete aktsiate suhtes saab CFD positsiooni võtta üldiselt 1:5 võimendusega, ehk 10 000 eurose positsiooni võtmiseks on vajalik minimaalselt omada arvel 2 000 euro väärtuses omavahendeid. Börsiindeksite CFD-d kasutavad üldjuhul veelgi suuremat võimendust.

CFD võimaldab nii pika kui ka lühikese positsiooni võtmist alusvara suhtes, ehk panustada nii alusvara tõusule kui ka langusele.

Aktsia CFD tehingutele kehtivad tehingutasud, mis on sarnased aktsiatehingute teenustasudele. Näiteks USA börsiaktsiate tehingutasu on 0,03 $ aktsia kohta (minimaalselt 20 $ tehingu kohta). Kuna CFD on võimendatud instrument, siis maksab klient üleöö hoitavate CFD positsioonide eest ka intressitasu, mis on ligikaudu 3-5% aastas, olenevalt börsist ja intressikeskkonnast.

NÄIDISTEHING:
TõusustsenaariumLangusstsenaarium
Konto omakapitali jääk enne tehingut2 050 €2 050 €
AlusvaraBMW aktsiaBMW aktsia
Esmase positsiooni suurus10 000 €10 000 €
Vajalik esialgne omakapital2 000 €2 000 €
Hoidmisperiood5 päeva5 päeva
Aktsia muutumine hoidmise jooksul+5%-5%
Tehingutasu sisenemisel (0,14%, min 12 €)-14,0-14,0
Tehingutasu väljumisel (0,14%, min 12 €)-14,7-13,3
Intressitasu üleöö hoidmise eest (4 ööd, 3% aastas)-3,3-3,3
Kasum/Kahjum positsioonist500-500
Konto omakapitali jääk pärast positsioonist väljumist2 518,01 519,4
Kasum/Kahjum468,0-530,6

Täpsed tingimused leiad hinnakirjast ja kauplemisplatvormist.

Valuutakauplemine (FX Spot instrument) võimaldab panustada valuutakursside muutustele. FX Spot on kõrge võimendusega instrument, mis võimaldab kaubelda üldjuhul 20- kuni 40-kordse võimendusega.

  • Näiteks panustades EURGBP valuutapaari muutusele on võimalik kasutada 30-kordset võimendust. Seega 50 000 eurose positsiooni võtmiseks on vajalik omada arvel vähemalt 1 665 euro väärtuses omavahendeid.

FX Spot võimaldab nii pika kui ka lühikese positsiooni võtmist valuutapaari suhtes. Näiteks ostes EURUSD FX Spoti panustad euro tugevnemisse dollari suhtes ning EURUSD müües panustad vastupidiselt dollari tugevnemisse euro suhtes.

FX Spot tehingutel rakenduvad tehingutasud juhul, kui positsiooni suurus jääb väiksemaks kui komisjonitasu lävend. Näiteks EURUSD puhul on lävendiks 50 000 euro suurune positsioon ehk suuremate tehingute puhul eraldi tehingutasu ei rakendu. Tähele tuleb panna, et instrumendi ostu- ja müügihindade vahel on igal ajahetkel vahemik (Spread). See tähendab, et kasumi teenimiseks peab positsiooni hind muutuma piisavalt palju, et antud vahemik tasa teenida.

  • Näiteks samal ajahetkel võib olla EURUSD ostuhind 1,1709 (hind, millega klient saab osta, „ask price“) ning müügihind 1,1707 (hind, millega klient saab müüa, „bid price“), sellisel juhul loetakse vahemikuks 2 punkti (üks punkt = pip ehk väikseim numbrikoht valuutapaari hinnas). Ostes ostuhinnaga ning müües positsiooni sama ajahetke müügihinnaga kaotab positsioon oma väärtusest 0,017% (1,1707/1,1709-1), mis tähendab, et positsiooniga kasumisse jäämiseks peab valuutapaari turuhind tõusma rohkem kui 0,017%.

Üleöö kantud positsioonidele rakendatakse intressitulu või -kulu vastavalt seotud valuutade intressikeskkonnale (Tom/Next swap points). Kui kliendil on pikk positsioon näiteks USA dollaris, kus intressimäärad on tunduvalt kõrgemad kui lühikese positsiooni valuutas - näiteks euros, siis võib klient teenida enda positsiooni pealt intressitulu (ja vastupidi). Lisaks arvestatakse positsiooni kasumi/kahjumi pealt intressitulu ja -kulu vastavalt selle valuuta intressikeskkonnale (Financing interest). Positsiooni hoidmisega seotud kulude ja tulude võrra korrigeeritakse positsiooni soetusväärtust, mis omakorda mõjutab positsiooni kasumit või kahjumit.
Lisainfot FX Spoti toimimise ja kulude kohta leiad instrumendi põhiteabedokumendist, kauplemisreeglitest, hinnakirjast ning kauplemisplatvormist.

Platvorm ja kauplemine

ArvutisBrauserisMobiilis

Kuidas kasutada LHV Brokerit?

Hinnakiri

Konto miinimumvara

500 €

Haldustasu

Tasuta

Tehingutasu

Tuleneb konto hinnakirjast

Hinnakiri on informatiivne ja selles võib esineda erinevusi kauplemisplatvormis LHV Broker esitatud hindadest ja tingimustest. Täielik hinnakiri on LHV Brokeri kauplemisplatvormis. LHV Broker võimaldab kaubelda kõrge riskiga instrumentidega ning see ei pruugi sobida igale investorile. Toote taotlemiseks on vajalik eelnev asjakohasuse hindamise küsimustiku täitmine, mis määrab kindlaks sinule asjakohased tooted. Küsimustikku saad täita LHV internetipangas.

Küsi nõu

Võta ühendust Brokeri konsultatsiooniks

Maaklerid
E–R 9-17
6 800 420
maaklerid@lhv.ee
Kiireloomuliste küsimuste korral aitame kuni kella 23-ni

CFD-d on keerukad instrumendid, millega võimendusest tulenevalt kaasneb suur kiire kahjumi risk. 82% jaeinvestorite kontodest jääb LHV Brokeris nende instrumentidega kauplemisel kahjumisse. Palume sul kaaluda, kas sa mõistad nende instrumentide toimimist ja kas oled valmis võtma riski, et suure tõenäosusega jääd sa kahjumisse.

Küpsised

Et pakkuda sulle parimat kasutajakogemust, kasutame LHV veebilehel küpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku kõikide küpsiste kasutamiseks. Tutvu küpsiste kasutamise põhimõtetega.

pirukas_icon