Üha enam on levinud seisukoht, et investeerimisega alustamine on imelihtne. Arvestades tänaseid tooteid ja tingimusi, siis ongi, kuid see ei tähenda, et investor ise ei peaks asjasse süvenema, oma plaane läbi mõtlema ja realistlikuks jääma. Toome välja viis peamist ämbrit, millesse alustavad investorid sageli astuvad.
1. Illusioon kiirest rikastumisest
Avalikult jagatakse sageli suuri edulugusid, ent vähem saab kuulda ja lugeda õppetundidest ja ebaõnnestumistest. Kiire ja lihtne rahateenimise unelm võib luua algajatele ebarealistlikud ootused. Arusaamine ja aktsepteerimine, et investeerimine on pikaajaline protsess, mis nõuab meele- ja järjekindlust, on väga oluline.
2. Investeeritakse raha, millest ilmajäämist ei tohiks endale lubada
On madalama ja on kõrgema riskiga investeerimisvõimalusi, kuid arvestada tuleb, et iga investeering on seotud riskidega. Üks sagedasi vigu on see, kui investeeritakse raha, mille kaotamist ei saada tegelikult endale lubada. Oletame näiteks, et kodu müügist on jäänud kätte vaba raha, mida peagi on plaanis uue kodu soetamiseks kasutada. Mõte investeerida see raha lühiajaliselt näiteks aktsiatesse lootuses seeläbi summat kasvatada, on äärmiselt riskantne. Ehk et investeerida tuleks vaid seda vaba raha, millest ilmajäämine ei lööks sind uppi ega muudaks su elukvaliteeti.
3. Eesmärgi või strateegia puudumine
Sageli alustatakse investeerimist ilma ühegi eesmärgi ja strateegiata. Lihtsalt hakatakse peale. See ei ole tingimata vale, kuid nii võib fookus kaduda ja investeerimisest saada emotsioonidel põhinev, mitte eesmärgipärane tegevus. Unistused on erinevad ning võivad ajaga muutuda. Pole vahet, kas unistad kallist autost, tahad näha maailma või kindlustada oma tulevikku. Eesmärgi seadmine aitab paremini õigel teel püsida ning ennast kontrollida.
4. Turukõikumiste tõttu ülereageerimine
Algajad investorid satuvad tihti paanikasse, kui aktsiahinnad langevad ning tormavad neid kiiresti müüma. Samas kui turud satuvad üles rallima, võidakse sellest elevile minna ja liiga impulsiivseid otsuseid tegema hakata. Pikaajalise edu saavutamiseks on oluline omada kindlaid eesmärke, pidada kinni oma strateegiast ning vältida emotsionaalseid otsuseid.
5. Pealiskaudselt tegutsemine ja teadmiste puudumine
Kuulus investor ja maailma üks rikkamaid inimesi Warren Buffett on öelnud, et risk tuleb sellest, kui sa ei tea, millega sa tegeled. Oluline on mõista aktsiaturgude toimimise põhimõtteid ning tunda erinevaid varaklasse ja nendega seotud riske. Samuti võiks enne kuhugi investeerimist teha endale selgeks, kuhu sa oma raha investeerid ja miks just sinna. Sageli eelistavad inimesed paigutada oma raha just nendesse ettevõtetesse, mille teenuste, toodete ja tegemistega nad ise kursis on ja millesse usuvad. Kui oled suur elektriautode vastane ega usu nende tulevikku, peaksid ehk enne kaaluma, kui Teslasse investeerid.