Kooli algus on nii lapse kui ka terve pere jaoks suur samm edasi. Lisaks ranitsa ja koolitarvete ostule tuleks arvestada lapsele pangakonto avamise ja esimese pangakaardi soetamisega. Anname viis nippi, kuidas õpetada lapsele esimesi rahatarkuse põhimõtteid ning pangakaardiga ümberkäimine tema jaoks võimalikult sujuvaks muuta.
1. Kaasa laps pere rahaasjadesse
Iga lapsevanem teab ise kõige paremini, millal lapsele esimene kaart tellida, kuidas temaga rahast rääkida ja kui palju otsustusõigust anda, kuid mida varem laps rahaasjadesse kaasata, seda parem. Üks suurimaid vigu, mida lapse rahatarkusega seoses teha saab, on rahaasjadest vaikimine. See võib tekitada lapses tunde, et raha on tähtsusetu või sootuks midagi, mida peaks kartma või varjama. Räägi näiteks lapsele, kuidas mõjutavad vee ja elektri tarbimine või poeskäigud pere kulutusi. Jutusta, kust raha tuleb ja kuhu raha läheb.
2. Tutvusta lapsele pangakonto ja -kaardiga ümberkäimist
Konto saab lapsele avada kasvõi peale tema sündi, ent pangakaardi tellida alates kuuendast eluaastast. Päris oma pangakonto avamine tähendab lapse jaoks teatud iseseisvuse lisandumist, kuid tuleb meeles pidada, et pangakaardi omamine eeldab oskusi rahaga ka ümber käia. Enne lapse kooliminekut tasuks talle põhitõdesid selgitada ja esimesed praktilised sammud koos läbi teha – näidata, kuidas kaardiga maksta ja raha välja võtta, selgitada, mille peale raha kulutada ja millele mitte, miks ei tohiks kellelegi kaardi PIN-koodi öelda jne.
3. Tutvusta lapsele mobiilipanka
Oma esimesi pangatoiminguid tegema asuvale lapsele on sobilik tutvustada just mobiiliäppi, sest telefon on lapsega üldjuhul alati kaasas ning äpiga esmaste toimingute tegemine väga lihtne. Laps saab kiiresti ja mugavalt oma kontojääki kontrollida ega pea selleks pangaautomaati otsima või vanemale helistama. Kui tellida lapsele virtuaalkaart, pole vaja eraldi füüsilist pangakaarti, mis võib lihtsasti kaduma minna. Lisaks annab äpp alati teada, kui kontol toimub liikumine või limiidid hakkavad täis saama.
4. Hoia lapse edusammudel silm peal
LHV-s saad ise valida, kui palju oma lapsele rahaasjade ajamiseks otsustusõigust annad – enamasti piisab võimalustest maksta, raha välja võtta, kontojääki vaadata ja raha juurde küsida. Vajadusel saad lubada lapsel ka ise makseid teha. Lapsevanemana omad ka sina ülevaadet tema rahaasjadest: näed kontojääki ja tehtud tehinguid ning saad muuda limiite – sularaha väljavõtu, kaardimaksete ja internetiostude limiite saab nii päeva kui ka kuu arvestuses hetkega suuremaks või väiksemaks muuta. Nii ei pea sa muretsema, et laps liiga palju sularaha välja võtab või kogu taskuraha korraga ära kulutab.
5. Tutvusta lapsele pangakaardiga kaasnevaid soodustusi
Kasulike lisadega tasuta LHV Noortekaardi saad tellida lapsele, kes on vähemalt kuueaastane. Pangakaarti soetades tasub end kurssi viia soodustustega, mis kaardiga kaasnevad. Teame, et noorena on iga euro oluline – lisaks sellele, et Noortekaart on täiesti tasuta, tagab see kasulikke soodustusi just selliste partnerite juures, kelle tooteid või teenuseid noored tihti tarbivad, näiteks R-Kiosk, Sportland ning Simple Session. Uuri soodustuste kohta lähemalt Noortepanga lehelt.
Konto avamine ja kaardi tellimine lapsele on LHV-s imelihtne. Selleks pole vaja külastada pangakontorit, vaid lapsekonto saad avada mobiiliäpis või internetipangas vaid mõne minutiga. Ka pangakaarti pole vaja füüsilisel kujul tellida, sest LHV virtuaalkaart võimaldab teha kõiki vajalikke toiminguid nutiseadmega, ilma plastkaarti omamata. Konto avamine ja kasutamine on täiesti tasuta, lisaks kaasnevad Noortekaardiga mitmed soodustused, ostukindlustus, võimalus võita taskuraha või koguda iga kaardimaksega raha oma Kasvukontole.
Uuri lähemalt: lhv.ee/lapsekonto