Negavati võitja Eliise Lehtsaar: Eesti ettevõtlus liigub aina rohelisemas suunas
28. juuli 2023LHV podcastis käis külas Negavati konkursi võitja Mossy tegevjuht Eliise Lehtsaar, kes rääkis, kuidas on loodud nende toodetav keskkonnasõbralik õhufilter, kui keeruline on õpilasfirmast päris ettevõtet luua ning kuhu suunas on roheettevõtlus teel.
Millega Mossy tegeleb, millist probleemi lahendate?
Eliise: “Mossy toodab keskkonnasõbralike filtritega õhupuhasteid. Tavaliselt kasutatakse õhupuhastites HEPA-filtreid, mis sisaldavad plastikut ja klaaskiude ja on seetõttu lagunematud ja ümbertöötlematud. Meie oleme teinud õhupuhasti, mille filtrid on ainult looduslikest materjalidest: põdrasambik, kanepimatid, lambavill ja aktiivsöest kangas. Sellest kolm neljandikku on biolagunev. Idee tuli sellest, et leidsime statistika – igal aastal satub prügimägedele mitu tuhat tonni HEPA-filtreid, mis on väga suur keskkonnaprobleem.”
Kuidas te filtrite jaoks alternatiivsed materjalid leidsite?
Eliise: “Materjalide leidmine oli üks raskemaid töid kogu protsessi juures. Looduslike materjalide õhupuhastamise omadusi ei ole kuigi palju uuritud, seega pidime internetis väga sügavalt kaevama, et vajalike uuringute kohta infot leida. Lõpuks leidsime materjalid, mis võiksid sobida ja testisime neid TalTechis – nii sai valik langetatud. Kõik materjalid on erineva tiheduse ja struktuuriga – põdrasamblik võtab endasse kõige suuremad tolmuosakesed, nt õietolmu, loomakõõma jne. Kanepimatt võtab ära hallituspoorid, lambavill peenema tolmu ning aktiivsöest kangas seob gaase. Kusjuures aktiivsöest kangas oli Briti kaitseväele algselt keemiasõdade kaitseks välja töötatud, nüüd kasutatakse seda aga muuseumides kunstiteoste kaitseks. TalTechis tehtud katsete tulemused näitasid, et kõik meie valitud materjalid suudavad õhust osakesi eemaldada – lõpliku materjalide valiku tegime logistika alusel ehk valisime materjalid, mille saab lähemalt kätte.”
Mida Negavatil osalemine teile andis?
Eliise: “Kuna oleme välja kasvanud õpilasfirmast, läksime Negavatile nii, et meil oli toode juba valmis. Sealt saime aga väga palju edasisi ideid – Negavatt pakub mitmeid koolitusi, saime häid mõtteid näiteks disaini- ja finantskoolitustelt. Meie jaoks oli ettevõtlusega alustades kohe selge, et soovime teha midagi keskkonnaga seotut, sest roheettevõtlus on tulevikuteema.”
Mis teeb roheettevõtluse keerukaks?
Eliise: “Raske on see, et väga paljud ettevõtted tegelevad rohepesuga. Soovime sellest ise kindlasti hoiduda, seega on oluline pidevalt kontrollida, kust meie toote materjalid tulevad ja kas me saame päriselt öelda, et meie õhupuhasti on keskkonnasõbralik. Meie mentor on Liisa Aavik, kes on Eestis tuntud roheteemade eestkõneleja ning “rohemüksaja” – tema on aidanud meil põhjalikku kontrolli teha. Oleme ise ka tootjatelt üle uurinud ja taustatööd teinud, et ega näiteks lambavilla pole keemiliselt töödeldud.“
Negavatt on Keskkonnainvesteeringute Keskuse ja Keskkonnaministeeriumi ellu kutsutud noorte roheideede konkurss, mille seekordsele hooajale pani õla alla ka LHV Noortepank. Kuula LHV podcastist lähemalt, kuidas noored õpingute kõrvalt ettevõtlusega tegelevad, kuidas koguda julgust ettevõtlusega alustamiseks, kes on noorte eeskujud roheettevõtluses ning millise tootega Mossy järgmiseks välja plaanib tulla.