LHV blogi
Roheline/Rahatarkus

Mis on maja energiaklass ja kuidas sellega raha kokku hoida?

17. mai 2023LHV

Kevadised kodulaenukampaaniad tuletavad meelde, et kõige soodsama laenu saab just A-energiaklassi kodu ostuks. Kuid mida energiaklass üldse tähistab ning millisesse energiaklassi erinevad hooned kuuluvad?

Ilmselt on iga kodumasinate poodi sattunud inimene märganud, et külmkapil ja pesumasinal on suurelt peal märge, kui palju või vähe see masin elektrit tarbib. Sama kehtib ka hoonete kohta. Kui ka maja välisuksel energiatõhusust tähistavat tähte enamasti suurelt kirjas ei ole, siis kinnisvarakuulutustel on see täna juba enamjaolt olemas. Seda tasub tähele panna, kuna tõhusust näitav energiaklass annab märku, kui suureks võivad kujuneda kinnisvara ostmisel hilisemad kodukulud.

„Energiatõhusama kodu soetamisega teeb inimene keskkonnasäästliku investeeringu pikaks ajaks, panustades madalamatesse kodukuludesse. Kuigi ostmisel on energiatõhusam kinnisvara reeglina kallim, on jällegi kaasaegsete lahendustega varustatud kodude igakuised kulud madalamad, samuti laenumaksed soodsamad,“ rääkis LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel.

„Pangana soosime otsust soetada A-energiaklassi vara, mistõttu pakumegi spetsiaalselt selle jaoks mõeldud Rohelist kodulaenu kõige soodsamatel tingimustel,“ lisas Vatsel.

LHV väljastas aprillis Eestis koguni 20 protsenti kodulaenudest energiatõhusate ehk A-energiaklassi kodude soetamiseks. Vatseli sõnul otsivad kliendid üha enam teadlikult just A-energiaklassi hooneid. “Energiatõhusa kodu soetamist soosib soov kõrgete energiahindade ja üldise hinnatõusu oludes kokku hoida,” selgitas Vatsel.

Mida energiaklass tähendab?

Energiaklassid on tähistatud tähestiku esimeste tähtedega, nii et A on kõige energiatõhusam ehitis ja H kõige energiakulukam hoone. Klass antakse tervele hoonele (mitte üksikule korterile) ja see sõltub otseselt maja aastasest energiakulust, aga ka hoone suurusest.

Hoonete puhul tuleb kõige suurem energiakulu, ja ka näiteks mõju kliimale, küttest ja jahutusest. Need kaks on omavahel seotud. Energiaklass oleneb maja soojustuse kvaliteedist, õhupidavusest, külmasildade olemasolust, küttesüsteemist, ventilatsioonist, valgustusest ja sellest kuidas on erinevaid uudseid energialahendusi kasutatud. Mida paremini ja energiatõhusamalt, seda kallim on küll kinnisvara, ent seda vähem kulub hoones elamise jaoks elektrienergiat ja kütet.

A-klassi hooned toodavad ise energiat

A-energiaklassi hooned (ehk liginullenergiahooned) on väga energia- ja kulutõhusad. Need majad on ehitatud energiasäästlikke lahendusi ja materjale kasutades. Need on hästi soojustatud, õhupidavad ehitised, mille puhul on läbi mõeldud päikesevalguse kasutus ning paigaldatud soojapidavad aknad ja soojustagastusega ventilatsioon (väljapuhutav õhk annab soojuse sissetulevale). Kütteks kasutavad need hooned säästlikke lahendusi, nt maasoojuspumpa. A-klassi hooned toodavad ka ise energiat ja müüvad seda võrku tagasi, näiteks päikesepaneelidega.

B-energiaklassi hooned (ehk madalenergiahoone) on üsna sarnased A-klassile, kuid tavaliselt energiat ise juurde ei tooda. Järeleandmisi soojustuse, ventilatsiooni või valgustuslahenduste pealt B-klassi hoonetes olla ei saa.

C-energiaklassi majad ei ole nii energiatõhusad. Siiski näitab C-klass, et soojustuslahendus, aknad ja ventilatsioon on kvaliteetsed. C-energiaklassi hooned on harilikult vanemad rekonstrueeritud hooned, kus küttesüsteem on enamasti vähemsäästlik, näiteks õhksoojuspump.

D-energiaklassi hooned sarnanevad C-energiaklassile ehk enamjaolt on kõik lahendused normikohased, kuid mõnevõrra vähemsäästlikud – madalam energiatõhusus võib tähendada arvestatavat, kuni 25% vahet kodukuludes võrreldes C-klassiga.

E- või F-klassi energiamärgisega hooned on enamasti juba vanemad ehitised, mis on tänaseni oluliselt renoveerimata. Selliseid hooneid leidub palju nõukaaegsetes elamurajoonides. Nendes on iganenud soojustuslahendused ja need on ebaefektiivse energiatõhususega. Arvestada tuleb oluliste kulutustega energiale.

H-klassi ehk kõige madalama energiamärgisega hooned on sisuliselt soojustamata majad, mis sooja ei pea.

Likviidsem vara tulevikus

Võib-olla leidub endiselt koduostjaid, kes veel ei jälgi kuulutuse juures energiaklassi märgist, kuid see on viga. Lisaks madalamatele energiakuludele, annab A-klass ka kindluse, et kinnisvara on hiljem lihtsam müüa. Catlin Vatseli sõnul on viimastel aastatel huvi A-energiaklassi kodude vastus suurenenud ja ka uued majad ehitatakse täna pigem energiatõhusatena. Kinnisvarakuulutuste juures peab täna juba energiaklass märgitud olema.

Tasub ka tähele panna, et olemasoleva kinnisvara energiatõhusust on võimalik renoveerimisega parandada. Vahel võib ka juba lihtsalt küttesüsteemi muutmisest piisata, et saavutada märgatav muutus.