LHV blogi
Foto: LHV eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel
Rahatarkus/Pangandus

Miks on sulle kasulik, kui pank ei küsi kodu valmides täiendavat hindamisakti?

9. november 2021LHV

Üks tähtsamaid lepinguid, millega inimesed end elu jooksul seovad, on kodulaenuleping. Seetõttu on eriti oluline, et oleksid detailidega põhjalikult kursis ja saaksid valiku tegemisel lisaks intressile ka muid olulisi punkte arvesse võtta.

LHV Panga eraisikute finantseerimise juht Catlin Vatsel teab rääkida, et lepingupunkt, millele sageli tähelepanu ei osata pöörata, on täiendava hindamisakti nõue. LHV oma kodulaenuklientidelt täiendavat hindamisakti ei küsi, vaid on valmis võtma hinnakõikumise riski kliendi eest. See annab uusarendusse kodu ostjatele kindlustunde.

„Erinevalt mitmest teisest finantseerijatest küsime LHV-s kliendilt uusarendusse kodu ostes hindamisakti vaid ühe korra ehk laenulepingu sõlmimise hetkel. See välistab olukorra, et klient peaks kodu valmides uue hindamisakti esitama ning seisma silmitsi võimalusega, et pank palub omafinantseeringut suurendada, kuna kinnisvara hind on vahepealsel ajal muutunud,“ selgitab Vatsel.

Et numbrite keeles kirjeldatud olukord lahti seletada, toome ühe näite, mis võib juhtuda, kui pank nõuab kodu valmides täiendavat hindamisakti:

  • Toomas ostab uusarendusse korteri, mis maksab 100 000 eurot ja valmib kahe aasta pärast;
  • ta lepib pangaga kokku, et tasub 10% omafinantseeringuga (10 000 eurot) ja saab Kredexi käendusel pangalt ülejäänud 90% (90 000 eurot);
  • laenuleping sõlmitakse kohe, aga laenu maksab pank reaalselt välja siis, kui vara valmib;
  • võib aga juhtuda, et kahe ehitusaasta jooksul on kinnisvarahinnad langenud ca 5% ja pank küsib uut hindamisakti, mis hindab objekti väärtuseks 95 000 eurot;
  • pank annab laenu 90% nagu kokku lepitud ehk uue hindamisakti kohaselt 85 500 eurot;
  • kinnisvara ostuhind on ikka 100 000 eurot, mis tähendab, et Toomasel tuleb nüüd omafinantseeringuks juurde leida 4500 eurot.

Nagu öeldud, võtab LHV hinnakõikumise riski kliendi eest, mis tähendab, et kodu valmides enne asjaõigustehingusse minnes uut hindamisakti esitada pole vaja ja klient võib kindel olla, et saab laenu 90% kinnisvara esialgsest ostuhinnast.