LHV blogi
Rahatarkus/Noortepank

LHV Noortepank ja villemdrillem soovitavad: kuidas olla riqqam

3. november 2020LHV

Oktoobri keskel startis järjekordne LHV Noortepanga rahatarkuse kampaania, milles innustab noori oma taskuraha säästma, võlgadeta elama ja lisaraha teenima noor räppar villemdrillem. Panime villemdrillemi räpitavad soovitused ka oma blogisse kirja.

#1 Mees ma tean sul raha, aga pane veidi kõrvale

Raha tuleb ja läheb, aga kui kuu lõpuks on alles tühjad taskud, siis ei ole vahet, kui palju eurosid sul kuu alguses kontol oli. Selleks, et olla päriselt oma raha boss, tuleks iga nädal või kuu osa sellest säästa. Parim soovitus on alustada juba täna, sest ka väikeste summade kõrvalepanekust võib lõpuks kasvada arvestatav summa. Tee endale internetipangas eraldi säästukonto, kanna oma esimesed eurod sinna seemneks ja hakka oma rahapuud kasvatama. Et see puu aga järjepidevalt kasvaks, tuleks taskuraha saades alati esmalt iseendale maksta! Loe lähemalt!

#2 Kui raiskad sa kohe ei kesta sa pikalt

Muidugi tahaks endale uut iPhone’i. Muidugi tahaks iga päev väljas söömas käia ja omale kümnenda paari ketse osta. Aga kas on tegelikult vaja? Ära tee rumalaid emotsioonioste, vaid sea omale prioriteedid. Mõtle hoolikalt, mille peale sul raha kulub ja kas sul on päriselt vaja see väljaminek teha. Mäletad – tark on kõigepealt endale maksta ja alles siis kulutama hakata. Selleks kannagi kohe taskuraha või palka saades sealt sobiv summa oma säästukontole, planeeri oma kulutusi ja ära ole vaene. Loe lähemalt!

#3 Säästud läksid käiku ja alles mul vaid tilgad

Ilma säästudeta jätame oma elu suuresti juhuse hooleks. Kogumisega alustades on üks olulisimaid samme luua endale säästupuhver ehk meelerahufond ootamatute kulutuste tarbeks. See aitab valmis olla väljaminekuteks, millega sa arvestanud ei ole. Kui telefon on nii mitu korda maaga kohtunud, et ekraanilt on sõnu raske välja lugeda, on hea, kui saad paranduse katta oma säästufondist, mitte jooksvast kuurahast. Oluliselt vähem stressi ja muresid ning tilkade asemel on alles ka sinu kuu- või nädalaraha. Loe lähemalt!

#4 Kui sa võtad võlgu, siis ära enam ella

Ilmselt oled ise ka kunagi sõbralt laenu võtnud, olgu selleks puudujääv euro poes makstes või mõni suurem summa. Ega see kõige parem tunne pole ja teadmine, et pead selle pigem varem kui hiljem tagasi maksma, ei tee ka elu lihtsamaks. Seepärast tee endale edaspidi selgeks, kas võlgu võttes on sul seda raha ikka nii hädasti vaja, et muud lahendust pole. Samuti tee endale selgeks, millised on sellega kaasnevad kulud ning veendu, et jõuad seda tagasi maksta. Palju lihtsam ja muretum on elada, kui sul võlgasid pole, isegi mitte oma parima sõbra ees. Loe lähemalt!

#5 Targalt investeerides sa oleksid ju riqqam

Kui oled säästmisega sina peale saanud ja mõistlik puhver on juba kogutud, siis pane raha kasvama. Selleks, et investeerimisega algust teha, piisab ka ühest eurost. Väikesed summad võivad mõne aastaga korralikult kasvama hakata. Peaasi, et oled järjepidev ning alustad nüüd ja kohe, sest aeg on investeerimise juures kõige tähtsam tegur. Nii hakkab sinu eelmisel nädalal teenitud tulu teenima järgmisel nädalal juba sellevõrra suuremat tulu. Loe lähemalt!

villemdrillem video