LHV blogi
Majandus/Rahatarkus

Kolm soovitust ettevõtlusmaailma sisenemiseks

04. aprill 2024LHV

Ilmselt on paljudele tuttav mõte, et tahaks olla iseenda peremees ja hakata ettevõtjaks. Või siis panna oma oskused tööle põhitöö kõrvalt ja teenida väikeettevõtjana tegutsedes veidi lisaraha. LHV ettevõtete finantseerimise juht Marko Kiisa annab nõu, mida ettevõtlusega alustades silmas peaks pidama.

Iseenesest on ettevõtlusega alustamine Eestis imelihtne. Tuleks leida endale sobilik ettevõtlusvorm, valida välja ärinimi ja tegevusala ning edasi saadki asuda juba elektrooniliselt ettevõtet registreerima. Seegi võtab aega kõigest umbes 15 minutit. Et aga ka sealt edasi kõik ladusalt ja tulemuslikult sujuks ning hiljem ebameeldivaid üllatusi ei tuleks, tasub mõned asjad põhjalikult läbi mõelda.

Äriplaan

Tugev äriplaan on iga ettevõtte edu aluseks. Ühest küljest on see iseenda jaoks kõikide detailide läbimõtlemine ja teejuht, teisalt aga ka usaldusväärsuse aluseks kui ühel hetkel on vaja pangast lisafinantseeringut või ettevõttele partnereid leida.
Oluline on põhjalikult vastavat turgu tunda. Mõelda selgeks, kes on sinu sihtrühm, millised on peamised konkurendid, mis on nende tugevused ja nõrkused ning mis on sinu unikaalne müügiargument ehk edu saladus. Tee selgeks, kuidas ettevõte raha teenib ehk kust tuleb tulu ning millised on äritegevusega kaasnevad kulud, olenemata sellest, kas müüd tooteid või pakud teenust. On tavaline, et põhitöö kõrvalt väikeettevõtjana alustades pakutakse ka teenuseid, millega kulusid praktiliselt ei kaasnegi.

Meeskond

Iga ettevõtte selgrooks on tema meeskond. Seepärast on ettevõtlusega alustades väga oluline leida enda ümber õiged inimesed ja panna paika rollid. Võtmeisikutel võiksid olla kindlad oskused ja tugevused, millega nad ettevõttele väärtust loovad. Pange paika, kes mille eest vastutab ning kuidas ettevõtte arengule kaasa aitab. Liiga palju sarnaste omadustega inimesi ei ole alati hea kooslus – kasuks tuleb, kui teil on nii analüütilise, strateegilise kui ka müügile orienteeritud oskusega inimesi meeskonnas. Peaasi, et igaühel on teada oma roll, et vältida olukordi, kus ühed panustavad märksa rohkem kui teised.

Ettevõtte haldamine

Ettevõtjaks hakates tuleks endale selgelt teadvustada, et ettevõtte registreerimise ja äritegevusega kaasnevad ka teatavad kohustused nagu raamatupidamisega tegelemine, erinevate arvete õigeaegne tasumine ja väljastamine, aastaaruannete koostamine ja esitamine jne.

Viimane on eriti oluline hiljutise ettevõtete masskustutamise valguses. Nimelt on riik asunud järgemööda kustutama ettevõtteid, kes õigel ajal majandusaasta aruannet ei esita. Kustutatud ettevõttega tuleb aga ka pangal leping lõpetada, mis omakorda tähendab, et liisingu või laenu korral öeldakse leping üles ja ettevõtja peab koheselt leidma summa, et laenujääk tagastada. Omaette probleem on ka nende ettevõtetega, kes on mõnd teenust või kaupa ostnud, kuid maksetähtajaks seatud aja jooksul riigi poolt kustutatud saanud. Pangakontol võib raha ju isegi olla, aga kui ettevõte on kustutatud, siis seda raha ka kasutada ei saa. Seepärast tasub oma ettevõtte rahaasjad ja paberimajandus korras hoida.