LHV blogi
Investor/Rahatarkus

5 põhjust, miks hakata lapsele kooli alguse puhul investeerima

30. august 2024Sander Pikkel

Kooliaasta algus on loomulik alguspunkt uute harjumuste kujundamiseks ja finantsplaanide tegemiseks. Veelgi tähelepanuväärsem on uue kooliastme või lausa koolitee algus.

Kooli algus on ideaalne aeg uute harjumuste kujundamiseks, olgu selleks siis varajane ärkamine, kodutööde tegemine või investeerimisega alustamine. Nii nagu spordiklubid alustavad treeninguid ja huvialaringid tegevust, võiksid lapsevanemad alustada koos lapsega talle tuleviku jaoks puhvri kogumist läbi investeerimise. See aitab lastel mõista raha väärtust ja pikaajalise finantsplaneerimise olulisust. Lisaks annab see varakult teadmise, et raha ei ole ainult kulutamiseks, vaid seda saab kasutada ka tuleviku kindlustamiseks ja suuremate eesmärkide saavutamiseks.

Rõhk on hariduse ja teadlikkuse tõstmisel nii laste kui ka vanemate seas

Kooli algus toob endaga kaasa uued õppeained ja teadmised, aga ka võimaluse tõsta teadlikkust finantskirjaoskuse osas. Enamuses koolidest rahatarkust ei õpetata, seega on hea võimalus koos lapsega vaadata näiteks YouTube’is LHV Investeerimiskooli seminare. Nii saavad ka vanemad koos lapsega kasulikult aega veeta ja mõista, kuidas raha ajapikku kasvab. Hariduse kaudu omandatud teadlikkus aitab tulevikus teha targemaid finantsotsuseid ja vältida tavapäraseid vigu, mis võivad rahaasjades ette tulla. Mida varem laps õpib rahaga ümber käima, seda paremini on ta valmistatud tulevikuks ja iseseisvuseks.

Varakult alustades on aega ämbreid kolistada

Majandustsükkel kestab enamasti umbes 10 aastat. Selle aja jooksul jõuavad börsid tõusta ja langeda, ning investor kogeda nii eufooriat kui ka meeleheidet. Pidevalt ja pikaajaliselt raha investeerides saab investor mõlemast osa, kuid arvestades aktsiaturgude pikaajalist 8-12% aastatootlust võiks siiski plussi jääda. Esimestel aastatel pole mõtet tootluse pärast väga palju muretseda, sest suurima osa portfelli kasvust teeb hoopis sinna sisse makstud raha. Nii on ka hea võimalus languse korral samu väärtpaberid odavama hinnaga osta ja loodetavasti saada osa tulevikukasvust.

Sul on valusalt meeles, kuidas puhkuse ajal sai raha otsa?

Paljudele peredele on suvepuhkused ajaks, mil kulutatakse rohkem kui tavaliselt. See võib viia rahaliste raskusteni kohe pärast puhkuste lõppu. Sügis on ideaalne aeg analüüsida suviseid kulutusi ja teha järeldusi, kuidas neid tulevikus paremini planeerida. Investeerimise alustamine ja selle kaudu rahalise puhvri kogumine aitab kindlustada, et tulevased puhkused ja ootamatud kulutused ei põhjustaks rahalisi raskusi. See annab rahalise turvatunde ja tagab, et perel on alati piisavalt vahendeid, isegi kui ootamatud kulutused peaksid tekkima.

Jõuludeks koguneb juba 500 eurot

Vähemalt keskmist palka saavale inimesele võiks olla 10% oma sissetulekust kõrvale panemine täiesti jõukohane ülesanne. Siit ka minu väljakutse – panna kuu alguses vähemalt 10% oma sissetulekust kõrvale. Eesti keskmist palka (1894 brutos) arvestades võiks kogumispensioniga liitumisest ja muudest mahaarvamistest tulenevalt pangakontole laekuda umbes 1490 eurot. Sellest 149 euro kõrvale panemine ei tohiks suuremale osale peredest üle jõu käia. Ja ega kogudes raha ju kuhugi ära ei kao? See lihtsalt teenib teisel kontol tootlust ja seda saab vajadusel alati välja võtta. See summa võib olla suureks abiks jõulude ajal või võimaldab teha suuremaid oste ilma rahalise pingeta.

Regulaarne säästmine ja investeerimine õpetab lastele distsipliini ja järjepidevust, näidates, kuidas väikeste sammudega võib saavutada suuri eesmärke. Investeerimise alustamine kooliaasta alguses on seega tark samm, mis aitab luua kindla finantsilise aluse ja õpetab lastele väärtuslikke oskusi, mis teenivad neid kogu elu.