Mis on pensioni investeerimiskonto ja kellele see on mõeldud?

19. november 2020

Värskelt rakendunud pensionireformiga seoses on paljude inimeste jaoks kerkinud küsimus, mida teha edasi. Üks vähe tähelepanu saanud võimalus on avada pensioni investeerimiskonto, mille abil saab kogujast oma isikliku pensionifondi valitseja.

Mis on PIK?

Pensioni investeerimiskonto (PIK) on alternatiiv pensionifondile. See on uus võimalus hoida ja kasvatada oma pensionivara II pensionisamba süsteemi sees.

PIK on põhimõtteliselt üks arvelduskonto, kuhu selle omanik suunab oma regulaarsed sissemaksed tulevase pensioni heaks (2% + 4%). Lisaks saab ta PIK-ile kanda oma seni II sambasse kogutud pensioniraha.

II pensionisambasse kogutud raha PIK-ile suunamine erineb raha täielikust väljavõtmisest, sest PIK-ile kantavalt summalt ei tule maksta tulumaksu. Kes aga võtab kogutud raha pensionifondist välja ja seda PIK-i ei suuna, see tähendab lahkub II sambast, see maksab summalt 20% tulumaksu ning ei saa kümne aasta jooksul II samba süsteemiga uuesti liituda.

Mida PIK-iga teha saab?

Kui sinu PIK-il on juba raha, võid hakata seda ise investeerima kas parima tootlusega noteeritud väärtpaberitesse (nt aktsiad, võlakirjad, indeksifondid), investeerimisfondidesse või näiteks hoiustesse (täpsed investeerimispiirangud on kirjeldatud tulumaksuseaduses §- 17 1) . Kui soovid, ei peagi sa seda raha investeerima – võid seda ka lihtsalt kontole koguda. Sel juhul tasub arvestada, et riskid inflatsioonikuradile allajäämisega. Seega on PIK konto, mis annab sulle võimaluse juhtida oma pensionivara ise, investeerides seda enda äranägemise järgi.

PIK-i suurim eelis, mis kehtib ka pensionifondi investeerides, on riigi pakutav 200% võimendus. See tähendab, et sina suunad igal kuul 2% oma brutopalgast PIK-ile ning riigipoolse panusega, 4% sinu brutopalgast, sinu raha automaatselt kolmekordistub. Kui näiteks sinu kuupanus on 50 eurot, siis riik lisab 100 eurot juurde – pole paha viis oma vara kasvatada.

Kui tahad, saad kogutud raha PIK-ist (nagu ka II samba pensionifondist) igal hetkel välja võtta. Arvesta, et sellest soovist pead teatama vähemalt 5 kuud ette ja sel juhul pead lahkuma ka II pensionisambast.

Kellele on PIK mõeldud?

PIK on mõeldud julgele, iseseisvale ja riske hinnata oskavale investorile. See on parim lahendus just neile, kes ei ole leidnud endale sobivat pensionifondi, kuid soovivad pensionivara kasvatamist jätkata nii, et saaksid kasutada riigi pakutavat võimendust.

Samuti on PIK variandiks neile, kes on otsustanud pensionifondist lahkuda, kuid ei ole veel otsustanud, kas kogunenud raha täielikult välja võtta või hoopis jätkata raha kogumist PIK-ile. Igaks juhuks pole II sambast lahkuda mõtet, võta riigipoolne 200% suurune toetus vastu, kuniks oled rahulikult saanud läbimõeldud otsuse teha.

Kokkuvõttes sobib PIK esmajoones inimesele, keda huvitab investeerimine ning kes tahab võtta oma pensionivara üle kontrolli ja vastutuse.

Millal saab PIK-i kasutama hakata?

PIK-i saad esmakordselt avada 2021. aasta esimeses pooles.

Kui esitad enne 2021. aasta juuli lõppu avalduse, et suunata oma seni kogutud pensionivara II samba pensionifondist PIK-i, laekub see PIK-ile esimesel septembril. Seejärel saad juba hakata ise PIK-il tehinguid tegema.

Samuti saad alates 2021. aasta septembrist suunata oma igakuised 2% + 4% pensioni sissemaksed PIK-ile.

PIK on pangatoode, seepärast saad PIK-i avamise lepingu sõlmida pangas, kes seda toodet pakub. LHV Pank toob oma PIK-i klientideni esimesel võimalusel.

PIK-i tulekust saab tõenäoliselt järgmise aasta suurim sündmus Eesti investeerimisturul. Nagu LHV Kasvukonto ja Balti tehingutasude kaotamine on viimastel aastatel toonud Eestisse juurde kümneid tuhandeid uusi investoreid, nii loodame ka PIK-i tulekuga teha järgmise suure arenguhüppe koos kohalike investorite kogukonnaga.

Vaata kõiki uudiseid